Suriyelilerin tüp bebek tedavisinden ücretsiz yararlandığı iddiası

Suriyelilerin tüp bebek tedavisinden ücretsiz yararlandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Suriyelilerin sağlık giderleriyle SGK değil, AFAD ilgileniyordu. Ancak yönetmelikte yapılan değişiklikle sağlık giderleri artık Göç İdaresi tarafından karşılanıyor.

Tüp bebek gibi tedavilerden Suriyeliler ücretsiz faydalanamıyor.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Suriyeli göçmenlerin tüp bebek tedavi masraflarının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödendiği iddia edildi. İddiayı ilk olarak FOX TV Ana Haber bülteninde 3 Şubat 2017'de Fatih Portakal dile getirdi.

İddia farklı bağlamlarda dile getirilmeye devam ediyor. Ayrıca paylaşımlarda Kayseri Şehir Hastanesi'nde Suriyelilere tüp bebek tedavisi yapıldığı da öne sürüldü.

kayseri sehir hastanesi tup bebek iddia

SGK yetkilileri Teyit'e iddianın gerçeği yansıtmadığını belirterek, SGK’nın Suriyeli göçmenlerin hiçbir sağlık giderini karşılamadığını, Suriyelilerin sağlık giderlerinin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından karşılandığını söyledi.

Konu hakkında görüştüğümüz AFAD da şunları söyledi: "AFAD olarak yalnızca Sağlık Uygulama Tebliği kapsamındaki sağlık giderlerini karşılıyoruz. Bunun dışında kalan tüp bebek giderlerini, Hepatit C, protez gibi sağlık giderlerini karşılamıyoruz."

Sağlık Uygulama Tebliği, (SUT) devletin sağlık ile ilgili sosyal politikalarının uygulamasına imkan veren, fiyatlandıran, düzenleyen ve diğer tüm uygulama detaylarını içeren mevzuat tebliği.

Sağlık hizmeti bedeli geçmişte Sağlık Bakanlığı kontrolünde, AFAD tarafından ödenirken, 8 Ocak 2018’de yapılan değişiklik ile Genel Müdürlük (Göç İdaresi Genel Müdürlüğü) tarafından ödenmeye başladı.

Geçici Koruma Yönetmeliği’nin 27. maddesinde de sunulan sağlık hizmeti bedeli, Sağlık Bakanlığı kontrolünde, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından genel sağlık sigortalıları için belirlenmiş olan sağlık uygulama tebliğindeki bedeli geçmeyecek şekilde Genel Müdürlük tarafından ödendiği belirtiliyor.

Suriyelilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için ise Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında kayıt altında olmaları gerekiyor.

Göç İdaresi de Sağlık Hizmetleri Protokolü kapsamında olmadığı için Suriyelilere tüp bebek tedavisinin bedava olmadığı açıklanmış.

Suriyeli göçmenlerin aldıkları sağlık hizmetleri hakkında ayrıntılı bilgi için bu linkten faydalanılabilir.

Teyit'in ulaştığı Kayseri Şehir Hastanesi yetkilisi hastanede tüp bebek servisi açıldığını ancak henüz aktif olmadığını açıkladı. Kayseri Şehir Hastanesi'nin hizmet binalarına baktığımızda da tüp bebek servisinin yer aldığı görülüyor.

Güncelleme: 18/08/2022

Analize güncel paylaşımlar eklendi.

Güncelleme: 20/05/2023

Kayseri Şehir Hastanesi'nin tüp bebek servisinin henüz hizmete açılmadığı bilgisi eklendi.

Güncelleme: 25/05/2023

Suriyelilerin sağlık giderinin Göç İdaresi tarafından karşılanmaya başlandığı bilgisi eklendi.