Suriyelilere tam kapanma öncesi 3 bin 455 TL yardım yapıldığı iddiası

Suriyelilere tam kapanma öncesi 3 bin 455 TL yardım yapıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Suriyelilere Sosyal Uyum Programı dışında nakdi destek sağlanmıyor. 155 TL olan bu maaş Kızılay Kart aracılığıyla veriliyor.

Bu nakdi destek de devletin kasasından çıkmıyor. Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor.

Emeklilere bayram ikramiyesi ise bin 100 TL.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada emekliye bayram ikramiyesi 100 TL’iken, Suriyeli ailelere tam kapanma öncesi 3 bin 455 TL sosyal yardım yapıldığı iddia edildi. Ayrıca Suriyeli ailelerin adresilerine her ay iki koli erzak yardımı gittiği de öne sürülmüş. 

suriyelileretamkapanmaoncesisosyalyardimiddiasi

Suriyelilere SUY programı dışında nakdi yardım ödenmiyor

Suriyelilerin devletten maaş aldığı iddiası zaman zaman gündeme geliyor. Ancak Suriyelilere Sosyal Uyum Programı dışında nakdi destek sağlanmıyor. Teyit’in ulaştığı Kızılay da Türkiye’de ikamet eden uluslararası koruma altında olan yabancılara yönelik Sosyal Uyum Programı yardımı dışında herhangi yardım programının olmadığını aktardı. Yetkili devlet tarafından yapılan her ay iki koli erzak yardımının da doğru olmadığı bilgisini verdi.

Bu nakdi destek de devletin kasasından çıkmıyor. Avrupa Birliği finansmanı üzerinden, Sosyal Uyum Programı kapsamında mültecilere aylık 155 TL destek veriliyor. Yardımın uygulayıcı ortakları ise Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı ve Türk Kızılayı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı. Bu para ihtiyaç sahiplerine Kızılay Kart sistemiyle ulaştırılıyor.

Bu destekten belli kriterleri karşılayan Suriyeliler faydalanabiliyor. 2019 yılı verilerine göre 1 milyonun üzerinde Suriyeli sosyal uyum yardımı alıyor. 

sosyaluyumprogramikizilaykart

Mültecilerin nakdi yardımlardan faydalanmalarını sağlayan kartların üzerinde AB logosu yer alıyor. Kaynak: Mülteciler Derneği.

kizilaysuykriterleri

Bu kriterleri karşılayan Suriyeliler bu destekten faydalanabiliyor. Kaynak: Kızılay.

Türkiye’nin kendi bütçesinden de göçle ilgili harcamalar yapılıyor. Ancak bunlar doğrudan nakdi yardım değil, kampların inşası, sağlık, eğitim, güvenlik, ulaşım gibi masraflara gidiyor.

Öte yandan Türkiye'de yaşayan mültecilere uluslararası kuruluşlar, dernekler, belediyeler gıda, giysi gibi yardımlarda bulunabiliyor.

Bu yıl emeklilere bin 100 TL Ramazan Bayramı ikramiyesi verildi. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından “Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı” kapsamında 2 milyondan fazla ihtiyaç sahibi haneye bin 100 TL nakdi yardım yapıldığı açıklanmıştı