Suriyeliler ile ilgili paylaşım yapanlara üç yıla kadar hapis cezası verileceği iddiası

Suriyeliler ile ilgili paylaşım yapanlara üç yıla kadar hapis cezası verileceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, İçişleri Bakanlığı’nın getirdiği bir düzenleme ile Suriyeliler hakkında video, resim ve haber paylaşanların 3 yıla kadar hapisle yargılanacağı iddia edildi.

3 yıl hapis

Ancak, Suriyeliler hakkında video, resim ve haber paylaşan kullanıcıların 3 yıla kadar hapisle yargılanacağı iddiaları doğru değil. İçişleri Bakanlığı’nın konu hakkında bir düzenlemesi ya da bir yasağı bulunmuyor. Bakanlığın Suriyeli mülteciler hakkında yaptığı 5 Temmuz tarihli açıklama incelendiğinde bahsi geçen iddialar hakkında somut bir ifade olmadığı görülebiliyor.

icisleri bakanlıgı acıklama

Bunlara ek olarak CNN Türk, TRT Haber ve Hürriyet gibi haber sitelerinin basın açıklamasıyla ilgili yaptıkları haberlere ulaşmak mümkün.

Haberlerde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı ve sosyal medya üzerinden Suriyeli mültecilere karşı sokağa çıkmayı teşvik eden paylaşımlar için yürütülen soruşturma hakkındaki bilgileri görmek mümkün. Ancak bu durumun Suriyeliler hakkında paylaşım yapan herkes için geçerli olacağına yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor.

Başsavcılık, TCK’nın 216. maddesi olan “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan” 9’u Ankara’da olmak üzere 15 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarttı.

tck 216 madde

Sonuç olarak, Suriyeliler ile ilgili sosyal medyada paylaşım yapılmasına İçişleri Bakanlığı’ndan yasak geldiği ve paylaşım yapanların 3 yıla kadar hapis ile yargılanacakları iddiası doğru değil. Ancak kanun gereği “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” içeren paylaşımları yapan kişiler üç yıla kadar hapis ile yargılanabilir.