Suriyeliler hakkındaki ifade İmamoğlu’na mı ait?

Suriyeliler hakkındaki ifade İmamoğlu’na mı ait?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

8 Temmuz 2019’daki yaklaşık 3 saatlik oturum boyunca Ekrem İmamoğlu Suriyeliler hakkında bu ifadeleri kullanmıyor.

İmamoğlu belediye meclisi üyelerine belediye ekonomisi ile ilgili bir sunum yapıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan ve Teyit’e ihbar olarakgönderilenbiriddiayagöre İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu Temmuz 2019’da yaptığı bir açıklamada Türkiye’de yaşayan Suriyeliler hakkında \"70 yaşında adam pazarda limon satacak; 20 yaşında Suriyeli genç belediyeden yardım alıp, sahilde nargile içecek. Yok öyle artık o devir bitti.\" şeklinde bir ifade kullandı.

Twitter’da 10 Temmuz 2019’da bir kullanıcı tarafından da paylaşılan iddia şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 600 retweet ve 23 bin 300 beğeni aldı.

imamoglu suriyeliler iddaa gorsel min

Ancak İBB Başkanı İmamoğlu, Suriyeliler hakkında 11 Temmuz 2019 itibariyle böyle bir söz söylemedi. İddia sosyal medyada dolaşıma girdiğinde İmamoğlu’nun İBB’nin 8 Temmuz 2019’daki ilk meclis oturumunda bu sözleri söylediği iddia ediliyordu. 23 Haziran 2019’da yinelenen İBB seçimlerinin ardından İmamoğlu’nun başkan olarak katıldığı ilk toplantı olan 8 Temmuz 2019’daki yaklaşık 3 saatlik oturum boyunca Ekrem İmamoğlu Suriyeliler hakkında bu ifadeleri kullanmıyor.

İmamoğlu İBB toplantısında Suriyelilerle ilgili bir ifade kullanmadı 

Söz konusu ifadeyi paylaşan sosyal medya kullanıcılarının hiçbiri kaynak göstermemiş. İddiadaki cümleler aratıldığında karşımıza ilk olarak 9 Temmuz 2019’da yüksek etkileşimli gönderiler çıkıyor. Twitter’da ve Facebook’ta yer alan gönderilerde İmamoğlu’nun 8 Temmuz 2019’da gerçekleşen İBB meclisi birinci oturumunda bu cümleleri kullandığı iddia ediliyor. 

iamamoglu ibb toplantısı suriyeliler soz fb min

İBB’nin YouTube kanalından eş zamanlı olarak canlı yayınlanan 8 Temmuz 2019’daki meclis oturumunun tamamı izlendiğinde İmamoğlu’nun böyle bir cümle kurmadığı görülebiliyor. 


8 Temmuz 2019’daki oturumun ilk dakikalarında Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu oturumun başlangıcında Ekrem İmamoğlu ve CHP grup başkan vekili ile tartışıyor. Ardından toplantıda öncelikle meclis toplantılarının Eylül 2019’dan itibaren haftada 2 ya da haftada 5 kez toplanması gerektiği üzerine konuşuluyor. 

Toplantının devam eden dakikalarında ise dini ve resmi bayramlar ve 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk gününde toplu ulaşımın ücretsiz olması önergesi meclis gündemine alınıyor. Sonrasında ise İmamoğlu belediye ekonomisi ile ilgili konuşuyor. İmamoğlu, ekibinden belediyenin şu anki finansal durumunun özetini talep ettiğini ifade ediyor. Bu özet sonucu İmamoğlu belediye meclisi üyelerine belediye ekonomisi ile ilgili bir sunum yapıyor. 

imamoglu ibb ekonomi sunum min

Son olarak ilgili öneriler komisyonlara havale edilip ikinci oturum 11 Temmuz 2019 saat 13.30’a erteleniyor. 11 Temmuz’daki oturum da YouTube’dan izlendiğinde İmamoğlu’nun iddiada belirtildiği şekilde bir ifade kullanmadığı fark ediliyor

9 Temmuz 2019’da Piraziz Ses tarafından paylaşılan iddia görselinin ise İBB Meclisinin 22 Nisan 2019’daki toplantısından olduğu o tarihte medyadayer alan haberlerden anlaşılıyor. İmamoğlu’nun aynı görüntüsü bahsi geçen toplantının YouTube videoları izlendiğinde de görülebiliyor.

imamoglu 22 nisan toplanti min

Yani İmamoğlu’na ait olmayan bir sözün, Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart’ta İBB Başkanı seçildikten sonra başkanlık ettiği 22 Nisan 2019 tarihli meclis oturumundaki bir anın fotoğrafı ile birleştirilerek yeni bir olaymış gibi paylaşıldığı anlaşılıyor. 

Daha ayrıntılı bilgi almak için Teyit, Ekrem İmamoğlu’nun basın danışmanı Murat Ongun’a ulaştı. Ongun, söz konusu cümlenin İmamoğlu’nun konuları ele alış biçimiyle zaten bağdaşmadığının altını çizdi. Ongun ayrıca böyle bir sözün konuşma metinlerinde yer almadığını, paylaşımın tamamen uydurma olduğunu da ekledi.

İmamoğlu: “Çalışan Suriyelilerin yardım almaması gerekiyor”

İBB Başkanı İmamoğlu, meclis oturumundan bir gün sonra yani 9 Temmuz 2019’da gündemi değerlendirmek için Best FM radyosunun konuğu oldu. YouTube üzerinden de ulaşılabilen yayında İmamoğlu, Suriyeliler hakkında çeşitli ifadelerde bulunuyor. 


Radyo programının 14. dakikasından itibaren İmamoğlu, Suriyeliler söz konusu olduğunda kısaca “mülteci sorununun yönetilememiş” olduğundan bahsediyor. 3,5 milyon Suriyelinin ülke içerisine dağıtılarak devletin dengesinin bozulduğunun altını çizen İmamoğlu, ardından İstanbul’da kayıtlı yaklaşık 600 binin üzerinde Suriyelinin olduğunu, kaydı bulunmayan Suriyelilerle beraber bu sayının büyük bir kayıt dışı çalışma sorununa dönüştüğünü ekliyor. İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da daha önce belirttiği şekliyle kayıtlı olmayan göçmenlerin İstanbul’dan uzaklaştırılması gerektiğini düşündüğünü ifade ediyor. Bu açıklamanın ardından çalışma yaşamında bulunan kadın ve çocuklar dışında meslek sahibi olan Suriyelilerin yardım almaması gerektiğini de ekleyen İmamoğlu, göçmenler hakkında ulusal politika yaratma süreçlerine katılmada İBB’nin de İstanbul Valiliği ve ilgili bakanlıkla beraber aynı masada oturması gerektiğini nedenleri ile birlikte özetliyor. Son olarak İmamoğlu Suriyelilere nakdi yardımın İBB tarafından sağlanmadığını, verilen yardımların ayni olduğunu, Kızılay Kart dışında herhangi bir paranın Suriyelilere ödenmediğini belirterek belediyenin ayni yardımlarının da kesilmediğinin üstünde duruyor. Aynı ifadeler 9 Temmuz’da Duvar ve Haber7 gibi internet sitelerinde de yer aldı. 

İmamoğlu daha önce de İstanbul’daki Suriyeliler hakkında açıklamalarda bulunmuştu

Euronews’da 12 Nisan 2019’da yer alan haberde belirtildiğine göre Avcılar’daki bir konuşması sırasında İmamoğlu, İstanbul’da yaşayan Suriyelilerle ilgili planlarını aktarıyor. İlk olarak Suriyeli çocuk ve kadınlara maddi ve manevi destek vereceklerini açıklayan İmamoğlu, ardından Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için yapılacak her türlü çalışmada destekte bulunacaklarını belirtiyor. Ekrem İmamoğlu, açıklamasında “Bir milyona yakın mülteci bulunduran bu kentte, Suriyeliler vatanlarına ne zaman ve nasıl gitmeliler, bu konuda öncü politikalar geliştireceğiz. Bu politikalar nezdinde, Türkiye'nin üst seviye politikasının oluşmasında yardımcı ve destek olacağız.” ifadelerini kullanıyor. 

YouTube’da Barışın Sesi isimli kanal üzerinden de erişilebilen videonun 5. dakikasından itibaren İmamoğlu’nun Suriyelilerin ülkelerine geri dönmeleri gerektiğini ve bunun için herkesin çeşitli çalışmalarda bulunması gerektiğini ifade ettiği görülebiliyor.

Sonuç olarak İBB Başkanı İmamoğlu, Suriyeliler hakkında iddiada yer verildiği şekilde bir söylemde bulunmadı. 8 Temmuz 2019’daki yaklaşık 3 saatlik oturum izlendiğinde Ekrem İmamoğlu’nun Suriyeliler hakkında böyle bir söz söylemediği anlaşılıyor. İmamoğlu 9 Temmuz 2019’da katıldığı bir radyo programında kısaca kayıt dışı Suriyelilerin İstanbul’da bulunmaması gerektiğini ve çalışan Suriyelilere maddi yardım yapılmaması gerektiğini belirtiyor. Yani İmamoğlu’nun böyle bir açıklaması olmamasına rağmen bu sözler sanki İBB meclis oturumunda ifade edilmiş gibi 22 Nisan 2019’daki başka bir meclis oturumundan bir görüntü ile paylaşılmış. Bu nedenle söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “uydurma”ya örnek olarak gösterilebilir.