Suriyeli mültecilere içinde 930 TL bulunan yardım kartı verildiği iddiası

Suriyeli mültecilere içinde 930 TL bulunan yardım kartı verildiği iddiası

Karma Karma
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen görselde, Suriyeli mültecilere aylık harcamaları için içinde 930 TL bulunan bir kart verildiği iddia edildi. 9 Mayıs’ta Yılmaz Özdil ve Onurlu Yazarlar isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel şimdiye kadar yaklaşık 60 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı.

kizilay kart suriyeliler

Suriyeli mültecilere yardım kartı veriliyor ancak kartın içinde 930 TL bulunmuyor

Suriyeli mültecilere yardım amaçlı olarak KızılayKart verildiği iddiaları doğru ancak kartın içindeki miktarın 930 TL olduğu iddiası yanlış. KızılayKart sahibi olan mültecilere aylık 120 tl yardım yapılıyor. Söz konusu görselin orijinaline bakıldığında da karttaki bazı ifadelerin olmadığı fark edilebiliyor.

kızılay kart

KızılayKart, Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım (SUY) programı kapsamında ihtiyaç sahibi sığınmacılara veriliyor. Çok amaçlı nakit yardımı olarak tanımlanan kart Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü tarafından finanse ediliyor ve Türk Kızılayı, Dünya Gıda Programı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında oluşturulan iş birliği ile uygulanıyor.

suy nedir

KızılayKart’a başvuran ihtiyaç sahipleri uygunluk kriterlerine yönelik bir değerlendirmenin sonucunda yardım almaya hak kazanıyor. Buna göre aile üyelerine aylık 120 TL nakit yardımı yapılıyor. KızılayKart tüm POS cihazlarında kullanılabiliyor ve ATM’lerden para çekilebiliyor.

kızılay kart suy

KızılayKart’tan yararlanabilmek için ise bazı koşulları barındırmak gerekiyor. SUY kriterleri olarak belirtilen 6 farklı gruptan ihtiyaç sahipleri kart için başvuru yapabiliyor. Buna göre yalnız yaşayan kadınlar, hanede başka yetişkinin olmadığı ve 18 yaşından küçük en az 1 çocuğun olduğu ebeveynler, ailede 18-59 yaş arası yetişkinin olmadığı 60 yaş üstü yaşlılar, dört veya daha fazla çocuğu olan aileler, bir veya daha fazla engellinin olduğu aileler ve çok sayıda bağımlı bireyi bulunan aileler kart için başvuru yapabiliyor. Ayrıca yardım almaya hak kazanan kişiler her ay program kriterleri uyarınca denetleniyor.

suy kriterleri

KızılayKart iddialarına teyit.org’un 7 Şubat 2017’de yayınladığı “Suriyelilere alışverişlerde yüzde 50 indirim sağlayan Ak Kart verildi” başlıklı analizde de değinilmişti. Türk Kızılayı ve AFAD’ın açıklamalarına da yer verilen analizde, program kapsamında uygunluk kriterlerini sağladığı sürece Türk Kızılayı’nın sağlamış olduğu KızılayKart ile aile üyelerine 120 TL’lik nakit yardımı yapılmakta olduğu ifade edilmişti.