Suriyeli bir grubun Tel Abyad'da kullandığı para biriminin üstünde Erdoğan'ın fotoğrafının olduğu iddiası

Suriyeli bir grubun Tel Abyad'da kullandığı para biriminin üstünde Erdoğan'ın fotoğrafının olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel, Suudi Arabistan’da kullanılan 50 riyallik banknotun ön yüzü montajlanarak hazırlanmış.

Paranın üstüne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı ve Sultanahmet Camisi görseli sonradan eklenmiş.

Gerçekte 50 riyalin üstünde Kral Fehd bin Abdülaziz el-Suud’un bir fotoğrafı bulunuyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin, Suriyeli bir grubun Tel Abyad'da kullandığı para biriminin üzerinde yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını gösterdiği iddia edildi.

Instagram’da Darkwebofficial isimli bir hesap tarafından paylaşılan görsel şimdiye kadar yaklaşık 40 bin paylaşım aldı. Söz konusu Darkwebofficial isimli hesap kapalı bir Instagram sayfası. Bu nedenle sayfada paylaşılan görselin linkine şu an için ulaşılamıyor.

erdogan riyad para iddia gorsel min

Erdoğan’ın fotoğrafı paraya montajlanarak eklenmiş

İnternette tersine görsel arama yapıldığında Britannica’nın internet sitesinden görselin orijinaline ulaşılabiliyor. Britannica’dan görseldeki banknotun Suudi Arabistan’da kullanılan ve 1984’te basılan 50 riyali gösterdiği anlaşılıyor.

riyad para 2 min

riyad para min

Suudi Arabistan Para Otoritesi’nin (SAMA) internet sitesinden halen kullanımda olan veya tedavülden kalkmış banknotlar hakkında bilgiye ulaşılabiliyor. Beşinci seri banknotlar arasında sayılan 50 riyalin bir görseli SAMA’da da görülebiliyor. 

Banknotun üzerinde Sultanahmet Camii değil Kubbet-üs Sahra bulunuyor

Para Otoritesi, banknotun ön yüzünde Kudüs'te bulunan Kubbet-üs Sahra’nın bulunduğunu belirtmiş. İddia görselde ise aynı yere Sultanahmet Camii’nin tasviri sonradan eklenmiş.

iddia gorsel 50 riyal camii min

50 riyalin üzerinde bulunan Kubbet-üs Sahra

Dome of the Rock and Al Asqa Mosque min

Suudi Arabistan Para Birimi Kanunu’na göre 50 riyal banknotun Kral Fehd bin Abdülaziz el-Suud döneminde bastırıldığı için ön yüzünde kendisinin bir fotoğrafına yer verilmiş. Eski banknotlarla ilgili bilgiler bulunan Leftovercurrency isimli internet sitesinde de söz konusu banknotun Kral Fehd’in tahta geçişinden sonra, 1984’te basıldığı öğreniliyor.

leftovercurrency kral banknot 1984 min

Twitter’da yapılan bir aramada ise aynı montaj banknot görselinin 2014’ten beri paylaşıldığı fark edilebiliyor. Yani söz konusu görsel uzun zamandır internette dolaşımda.

https://twitter.com/nejatreisden/status/530463465513959424

Söz konusu banknot için çeşitli çevrimiçi satın alma siteleri üzerinden sipariş de verilebiliyor.

Suriye’de halihazırda kullanılan para birimi ise Suriye Pound’u (Suriye Lirası). Bir ülkede kullanılan resmi banknotlar o ülkenin Merkez Bankası tarafından basılıyor. Suriye Merkez Bankası’nın da internet sitesine girildiğinde ülkede kullanılan paralar görülebiliyor. Fakat Suriye Pound’u dışında Tel-Abyad’da devam eden savaş sebebiyle farklı para birimleri de kullanılıyor olabilir.

suriye para birimi min

Şu an kullanılmakta olan 50 Suriye Poundu

Sonuç olarak görselin, Suriyeli bir grubun Tel Abyad'da kullandığı para biriminin üzerinde yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel, Suudi Arabistan’da kullanılan 50 riyallik banknotun ön yüzü montajlanarak hazırlanmış. Paranın üstüne Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı sonradan eklenmiş. Gerçekte 50 riyalin üstünde Kral Fehd bin Abdülaziz el-Suud’un bir fotoğrafı bulunuyor. Ayrıca iddia 2014’ten beri internette dolaşımda. Banknotun orijinalinde Sultanahmet Camii değil Kubbet-üs Sahra var.