Suriye’de kimyasal saldırıda öldüğü söylenen kişilerin hareket ettiğini gösteren video iddiası

Suriye’de kimyasal saldırıda öldüğü söylenen kişilerin hareket ettiğini gösteren video iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoyla Suriye’de kimyasal silah ile vurduğu söylenen kişilerin cesetlerinin hareket ettiği, aslında ölmedikleri ve numara yaptıkları iddia edildi.

suriye kimyasal saldiri hareket eden cesetler

Ancak hayatını kaybettiği söylenen ve yerde yatan kişilerin görüntülerinin Suriye’de gerçekleştiği iddia edilen kimyasal saldırıdan sonra çekildiği iddiası doğru değil. Video, 2013 yılında Mısır’da El Ezher Üniversitesi’ndeki Müslüman Kardeşler üyesi öğrenciler tarafından gerçekleştirilen bir protestodan.

Mısır’da gerçekleştirilen bir protestodan

Video, El Ezher Üniversitesi’nde okuyan Müslüman Kardeşler üyesi öğrencilerin Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’yi protesto etmek için düzenlediği bir protestoyu gösteriyor. 28 Ekim 2013 tarihinde Mısır’da yayın yapan El Badil isimli gazetenin YouTube hesabına yüklenen videonun açıklamasında, öğrencilerin kampüs içerisinde eylem yaptıkları ve pek çok fakülteden öğrencilerin bu eyleme katıldığı belirtiliyor. Eylem, Hüsnü Mübarek’i deviren ve bir yıla yakın iktidarda kalan Muhammed Mursi’nin de devrilmesinin ardından Müslüman Kardeşler üyelerinin Sisi’ye karşı düzenlediği protestolardan birisiydi.

Akhbar El yom TV’nin resmi YouTube sayfasında da öğrencilerin protestosunu gösteren 28 Ekim 2013 tarihli başka bir videoyu izlemek mümkün.

Aynı tarihlerde Müslüman Kardeşler üyesi öğrencilerin Kahire Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği başka eylemler de bulunuyor.

Video Mısır’da da aynı iddiayla gündeme gelmişti

Video, aynı zamanda Rabia Katliamı olarak bilinen Müslüman Kardeşler ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’nin güçleri arasında yaşanan olaylardan olduğu belirtilerek de paylaşılmıştı.

Elbalad TV tarafından resmi YouTube hesabında 18 Mart 2014 tarihinde yayınlanan videoda, Sisi tarafından öldürüldüğü iddia edilen Müslüman Kardeşler üyelerinin aslında hayatını kaybetmediği ve numara yaptığı belirtilmişti.