Sunay Akın'ın Oyun Müzesi'nin müftülüğe devredildiği iddiası

Sunay Akın'ın Oyun Müzesi'nin müftülüğe devredildiği iddiası

Karma Karma
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Gazete Manifesto, Yolculuk, Gri Hat gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan haberlerde Sunay Akın'ın Oyun Müzesi’nin müftülüğe devredileceği ve Sunay Akın’ın bir çağrı yaptığı iddia edildi.

Sunay Akın’ın açtığı İstanbul Oyuncak Müzesi’nin müftülüğe devredildiği iddiası doğru değil. 2016 yılında başlayan devir tartışmasıyla ilgili haberlerde geçen Oyun Müzesi ise Ataşehir Belediyesi’nin açtığı Düştepe Oyun Müzesi. Ataşehir Belediyesi’ne ait Düştepe Oyun Müzesi şu an kullanılıyor ancak müftülüğe devredilmemesi için açılan dava devam ediyor.

Facebook’ta yapılan paylaşımlarda özellikle Cumhuriyet gazetesinin 6 Temmuz 2016 yılında yaptığı haber tekrardan paylaşılmaya başlandı. Haberde, Ataşehir’de bulunan Mimar Sinan Parkı’ndaki Düştepe Oyun Müzesi’nin alanının ilçe müftülük alanı ilan edildiği belirtilmiş, küratörlüğünü Sunay Akın’ın yaptığı ifade edilmişti. Ayrıca, Yazar Sunay Akın’ın çocuk haklarına sahip çıkılması için çağrı yaptığı da haberlerde yer almıştı.

sunay akin aciklama

Sunay Akın’ın küratörlüğünü yaptığı Ataşehir’deki Düştepe Oyun Müzesi’yle ilgili çıkan bu haberler 2016 yılında yayınlanmıştı. Aynı haberler bugün yeni bir gelişme olduğu düşünülerek tekrar gündeme geldi. Haberler, geçtiğimiz sene de bugün olduğu gibi Sunay Akın’ın Göztepe’deki İstanbul Oyuncak Müzesi’nin Müftülüğe devredileceği zannedilerek paylaşılmıştı. Sunay Akın bu gelişmeler üzerine geçen sene sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulunmuş, karışıklığın önüne geçmeye çalışmıştı.

sunay akin

Farklı iki müze

dustepe muzesi 3 1024x683Müftülüğe devri konuşulan Ataşehir Belediyesi’ne ait Düştepe Oyun Müzesi

istanbul oyuncak muzesi

Göztepe’deki Sunay Akın’a ait İstanbul Oyuncak Müzesi

“Göztepe’deki Oyuncak Müzesi için böyle bir durum söz konusu olamaz”

teyit.org’un görüştüğü Göztepe’deki İstanbul Oyuncak Müzesi yetkilileri böyle bir durumun söz konusu olamayacağını ifade etti. “Müzeler ya Kültür Müdürlüğü’ne bağlı olur ya da şahıs müzesi olur. İstanbul Oyuncak Müzesi şahıs müzesi bu yüzden de böyle bir durum söz konusu olamaz” dedi.

Mahkeme devam ediyor

Ataşehir Belediyesi, Mimar Sinan Parkı’nda yer alan Düştepe Oyun Müzesi’nin müftülüğe devredilmesiyle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi kararını durdurmak için mahkemeye başvurmuştu. Ataşehir Belediyesi Hukuk Birimi teyit.org’a şöyle açıklama yaptı:

Daha önce Müze’nin olduğu bu bölge ve buradaki yapılar Mimar Sinan Parkı olarak tamamen bize teslim edildi. Mimar Sinan Parkı içerisinde üç yapıdan ikisi Düştepe Oyun Müzesi tarafından kullanılıyor. Türkiye’de yapılan bu şekildeki tek çalışma. Anadolu yakasındaki çocuklara hitap eden ve onların yararlanabileceği bir alan. Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Finans Merkezi olacağı gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla yeni plan yaptı. Bizim bölgemizdeki binalar Finans Merkezi’nin ihtiyacı olarak müftülüğe verildi. Biz de dava açtık. Oyun Müzesi ve buradaki binaların mülkiyetimize ait olduğunu belirttik. Bu dava devam ederken, binayı parsel olarak ayırıp Maliye arazisine teslim etmişler. Buna da dava açıldı. Kanunsuz şekilde planlarda değişiklik yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Maliye’ye açılan davalar var. Bilirkişi incelemesi sonrası yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bundan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı buna itiraz etti. Müftülük ihtiyacı göz önünde bulundurulmadı denilerek tekrar dava açıldı. Tekrar dava açtık, yeniden bilirkişi incelemesi yapıldı. Bilirkişi kararıyla yeniden yürütmeyi durdurma kararı alındı. Bölge İdare Mahkemesi ise bilirkişi ihtiyacı belirleyemez diyerek yürütmeyi durdurmayı kaldırdı. Dava devam ediyor. Mülkiyet davasında ise üçüncü kişilere devri, tahsisine karşı ihtiyatlı tedbir kararı alındı. Öncesinde Finans Merkezi bize bağlıydı ama bir gece yarısı Finans Merkezi bizim ilçemizden alınarak Ümraniye Belediyesi’ne verildi. Ancak Finans Merkezi’nin müftülük ihtiyacı bizim ilçemizden karşılanıyor o halde Ümraniye’den karşılanması gerekir. Biz çocuklarımız için bu alanı korumak için direnmeye devam ediyoruz.

Düştepe Oyun Müzesi Genel Koordinatörü Orhan Bahtiyar da teyit.org’a yaptığı açıklamada şu an mahkemenin devam ettiğini ifade etti.

Ataşehir Belediyesi yürütmeyi durdurma davası açmıştı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle karşılıklı olarak bu hukuki süreç böyle devam edip gidiyor. Haberler geçen seneye ait ancak sıkıntı da tamamen geçmiş değil. Ancak alan şu an için Düştepe Oyun Müzesi olarak kullanılıyor. Yeni bir gelişme yaşandığı takdirde Sunay Akın sosyal medya hesaplarından yeniden konuyu gündeme taşıyacaktır.

Sunay Akın Instagram hesabından yeniden açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı;

Her şeyden önce şu bilinsin ki, bu konunun İstanbul Oyuncak Müzesi'nin bulunduğu tarihi konakla hiç bir ilgisi yoktur. Müzemizin bulunduğu Göztepe'deki köşkü tehdit eden tek konu, yıkıp yerine en az yirmi dairelik apartman dikmemizdir ki, tapusu tarafımıza ait olan alanda bunu yapmayıp, köşkü Anıtlar Yüksek Kurulu'na "2. derece tarihi eser" olarak onaylatmış bulunuyoruz. Mülkü de tarafıma aittir. Bu konuda asla sorun yoktur. Kapatılması bir yıl önce gündeme gelen Ataşehir Belediyesi'ne ait Oyun Müzesi'dir. Müze, Mimar Sinan Camii'nin de bulunduğu Mimar Sinan Parkı'ndaki iki barakada kuruludur. Bir barakada da Ataşehir Müftülüğü vardır. Konu gündeme geldiğinde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından, geçen yıl telefonla bizzat arandım. Sayın Görmez, "Müftülük alanı" diye bir taleplerinin asla olmadığını belirterek, camilerin bahçelerine çocukların oynamaları için salıncaklar, kaydıraklar koyduğunu, müftülüğün gerekirse bodrum katına taşınacağını ama çocukların dünyasına dokunulmasına izin vermeyeceğini, zaten Diyanet'in böyle bir talebinin de asla olmadığını açıklamıştı.