Süleyman Soylu'nun Yediiklim Yayınevi’ni ziyaret ettiği ve tanıtım afişinde yer aldığı iddiası

Süleyman Soylu'nun Yediiklim Yayınevi’ni ziyaret ettiği ve tanıtım afişinde yer aldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 31 Temmuz 2017’de düzenlenen 105. Dönem Kaymakam Adayları Uyum Kursu’nda çekilmiş.

Fotoğraf, Soylu’nun resmi Twitter hesabında yer alıyor.

Soylu’nun geçmişte yayınevine ziyarette bulunduğuna dair herhangi bir kanıta rastlanmıyor.

Sosyal medyada bir yayınevine ait denemelerde çıkan sorularla, 2022 KPSS’de sorulan bazı soruların aynı olduğu iddiasının yayılmasının ardından başka birçok iddia daha ortaya atıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ilgili yayınevinin Bursa’daki şubesini ziyaret ettiği, eğitim kurumunun tanıtım afişinde de Soylu’nun fotoğrafının yer aldığı iddia edildi. 

kpss yayinevi suleyman soylu iddiasipng

Fotoğraf, 105. Dönem Kaymakam Adayları Uyum Kursu’nda çekilmiş 

Fotoğrafla ilgili tersine görsel arama sonuçlarında, fotoğrafın kaymakam adaylarının yer aldığı bir toplantıdan olabileceğini gösteren sonuçlar çıkıyor

Süleyman Soylu’nun resmi Twitter hesabında bir arama yaparak kaymakam adaylarıyla bir etkinliğe katılıp katılmadığına bakabiliriz. Soylu’nun 31 Temmuz 2017’deki paylaşımında 105. Dönem Kaymakam Adayları Uyum Kursu’na katıldığı, fotoğrafın da orada çekildiği anlaşılıyor

soylu twitter orijinal fotoSüleyman Soylu’nun resmi Twitter hesabında 31 Temmuz 2017’de paylaşılan fotoğraf

Yayınevinin fotoğrafı kullanmasının sebebi, kaymakam adaylarından birinin ilgili yayınevinde kursa gitmesi. Yayınevinin tanıtım afişinde kullandığı isim Ahmet Korkmaz, 105. Dönem Kaymakam Adayları Uyum Kursu’na katılanlardan biri. Korkmaz’ın ismini 105. Dönem Kaymakam Adayları listesinde de bulabiliyoruz

ahmet korkmaz foto kpss

2020 yılından beri Hatay’ın Hassa ilçesi kaymakamlığı yapan Korkmaz, 2017 yılında il merkez stajını Sakarya Valiliği’nde gerçekleştirmiş. Kaymakam adayları listesinde de ilinin Sakarya olduğu görülüyor. 

Soylu’nun geçmişte yayınevine ziyarette bulunduğuna dair bir kanıta rastlanmıyor. 

Özellikle özel eğitim kurumları ve yayınevleri, başarılarını tescil etmek için geçmişte eğitim verdikleri isimlerin ilerideki kariyerlerini reklam amaçlı olarak kullanabiliyor.