Süleyman Soylu’nun sadece İstanbul depremi için hazırlık yapıldığını söylediği iddiası

Süleyman Soylu’nun sadece İstanbul depremi için hazırlık yapıldığını söylediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 17 Şubat 2023 tarihinde katıldığı CNN Türk yayınında yalnızca İstanbul depremine hazırlıklı olduklarından bahsetmiyor.

Soylu İstanbul depremi için hazırlık yaptıkları gibi, Kahramanmaraş merkezli bir deprem için de hazırlıklardan söz ediyor.

7,6 ve 7,7’lik Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Marmara Bölgesi’nde yaşanması beklenen deprem de ülkenin gündeminde. 

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yapılan paylaşımlarda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı bir yayında “Bizim hazırlığımız İstanbul depremiydi” dediği iddia edildi. Soylu’nun sözleri diğer bölgelerle ilgili bir çalışma yapılmadığı şeklinde paylaşıldı. 

suleyman soylu istanbul depremi iddiasi

Soylu Kahramanmaraş merkezli hazırlıklar yapıldığını da söylüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 17 Şubat 2023 tarihinde CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge yayınına katıldı. Depremle ilgili açıklamalarda bulunan Soylu, yayının 12’inci dakikasından itibaren, olası İstanbul depremine de değindi:

“Yaklaşık üç dört yıldır Türkiye zaten AFAD kurulduğundan beri, 99 depreminden itibaren çok doğaldır ki deprem hazırlıklarını sürdürüyor. Hem yapısal stokunu yenilemeye çalışıyor. Hem de depremle karşı karşıya kaldığımız zaman devletin gücünün nasıl olabileceğini ortaya koymaya çalışıyor. Son üç dört yıldır da yaklaşık 106’nın üzerinde akredite arama kurtarma ekibi yaptık. Türkiye’de bir potansiyeli harekete geçirebilmek… 

Bizim aslında hazırlığımız İstanbul depremiydi Ahmet Hakan Bey. İstanbul depremiyle karşı karşıya kalırsak bu İstanbul depreminde milletimize nasıl ulaşırız nasıl yardımcı oluruzu bütün değerlendirme döneminde de arkadaşlarımızla konuşmalarımızda yaptığımız bütün toplantılarda da hep hedeflememize burayı koyduk.
Fakat Kahramanmaraş hattı da yani Doğu Anadolu fay hattı da, İzmir de bizim için önemli alanlardan bir tanesiydi. 2019 yılında yaptığımız bu hazırlıklardan bir tanesi de ilk il risk azaltma planını Kahramanmaraş’ta yaptık. Aslında 2025-2026’da bitmesi lazım gelen Türkiye Afet Risk Azaltma Planı’nın ilkine burada başladık. Ve orada başlanan planın bütün illerde acilen yapılması gerektiğine Kahramanmaraş’ta karar verdik. 2021 sonu 2022 başında bütün bu planların tamamını bütün illere yönelik bitirdik. 

2022 yine İstanbul depremi veya diğer depremler çekincemizden 2022’yi deprem afet eğitim yılı ilan ettik. 2023 Afet Tatbikat yılı ilan ettik, bu da yaklaşık 51 binin üzerindeki deprem hazırlık anına yönelik tatbikat.”

Yani Süleyman Soylu İstanbul depremi hazırlıkları üzerinden Kahramanmaraş’ta da bazı hazırlıklar yapıldığını belirtiyor. Soylu Twitter hesabından da bir açıklama yaparak yalnızca İstanbul depremiyle ilgili ifadelerinin kullanıldığının konunun bağlamını verilmediğini açıkladı

Kahramanmaraş için İl Risk Azaltma Planı hazırlanmıştı

Kahramanmaraş merkezli deprem de Marmara depremi gibi bekleniyordu. Birçok rapor ve uzman değerlendirmelerinde Kahramanmaraş merkezli yaşanacak depremlere dair uyarılar yer alıyordu. 2019 yılında risk analiz çalışmaları kapsamında AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı, AFAD-RED programını kullanarak Kahramanmaraş ilini etkileyebilecek 7,5 büyüklüğünde bir deprem senaryosu üretmişti

Senaryo kapsamında önlem çalışmalarında, bölgedeki binaların büyük kısmının eski olduğu, yönetmeliklere uygun olarak yapılan binaların başında Büyükşehir Belediye Binası’nın bulunduğu gibi sonuçlara ulaşılmıştı. 

Ayrıca bölgede bulunan yeni binaların deprem yönetmeliğine uygun yapılması da avantajlı bir durum olarak belirlenmiş.

Deprem sonrası Hasar Tespit Sorgulama sisteminin ilk sonuçlarına göre, sadece depremin merkez üssü Pazarcık'ta acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkık bina sayısı bin 752 olarak belirlenmişti.