Süleyman Soylu’nun 2019’da koordine ettiği deprem tatbikatının yapıldığı otelin yıkıldığı iddiası

Süleyman Soylu’nun 2019’da koordine ettiği deprem tatbikatının yapıldığı otelin yıkıldığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

AFAD, 9 Ekim 2019’da Kahramanmaraş’ta “Türkiye Afet Müdahale Planı” dahilinde yaptığı tatbikatta merkez üssünü Kahramanmaraş Pazarcık, depremin büyüklüğünü de 7,5 olarak belirlemişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tatbikatı Ankara’daki AFAD Genel Merkezi’nde yönetmişti.

Tatbikatta temsili olarak yıkılan binalardan biri Saffron Otel seçilmiş.

Saffron Otel 6 Şubat 2023’te yaşanan depremde yıkıldı.

Birçok bilim insanının ifadelerine ve hazırladıkları raporlara göre, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem öngörülebilir ve öncesinde önlemler alınabilirdi. 

Sosyal medyadaki bir paylaşımda 9 Ekim 2019 tarihinde Süleyman Soylu’nun koordine ettiği ve Kahramanmaraş’ta deprem tatbikatının yapıldığı otelin yıkıldığı iddia edildi.

afad tatbikati iddiasi

Saffron Otel 6 Şubat depremlerinde yıkılmış 

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 9 Ekim 2019’da Kahramanmaraş’ta “Türkiye Afet Müdahale Planı” dahilinde Türkiye’nin en büyük deprem tatbikatını yapmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun koordine ettiği tatbikatta merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık, depremin büyüklüğü de 7,5 olarak belirlenmişti. Süleyman Soylu tatbikatı Ankara’daki AFAD Genel Merkezi’nden yönetmişti. 

Yıkıldığı iddia edilen otel AFAD’ın tatbikat videosunda yer alıyor. Kahramanmaraş Onikişubat ilçesi Hayrullah Mahallesi’ndeki otel AFAD’ın tatbikatında temsili bir adres olarak kullanılmış. 

saffron otel afad tatbikati

AFAD’ın yayınladığı videodaki ipuçlarından Saffron Otel’in temsili olarak gösterildiği enkazın konumu belirlenebiliyor. 

videodaki ipuclari kmaras

tatbikat alani ipucu

Google Haritalar aracılığıyla benzin istasyonu ve Karayağlı ofis mobilyalarının konumları belirlenebiliyor. Tatbikat bu konumun karşı yolundaki Atatürk Parkı içindeki bir bölgede yapılmış

yapi karsilastirma kmaras

Bu konumla Saffron Otel’in gerçek konumu arasında yaklaşık 2,6 kilometrelik bir mesafe var.  

Saffron Otel tatbikatta temsili olarak kullanılmış olsa da, otel 6 Şubat 2023’te yaşanan depremde yıkıldı. Twitter’da deprem bölgesinden paylaşılan bir videoda Saffron Otel’in enkaz görüntüleri yer alıyor. 

Binanın hemen yanındaki bir başka bina sayesinde de konum teyitlenebiliyor. 

safronn otel yikim oncesi sonrasi

Saffron otelin yanındaki kahverengi renkli bina ağır hasar almış.

Google Earth Pro üzerinden bölgeden yayınlanan son uydu görüntüleri incelediğinde de binanın yıkıldığı tespit edebiliyor.google earth pro saffron otel