Subway Surfers oyunundaki karakter hayatını kaybetmiş bir çocuktan esinle tasarlanmadı

Subway Surfers oyunundaki karakter hayatını kaybetmiş bir çocuktan esinle tasarlanmadı

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Oyunu geliştiren firmanın verdiği bilgiler arasında iddiada yer alan hikayeye benzer bir hikayeden bahsedilmemiş.

İnternette dolaşan benzer paylaşımların altında da parodi amaçlı üretildiklerini gösteren "uydurma" ibaresi yer alıyor.

Sprey boya yaparken tren raylarına düşerek hayatını kaybeden bir çocuk haberine rastlanmıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Instagram’daki bir gönderide, Subway Surfers isimli oyunun ortaya çıkışını anlatan bir hikaye ortaya atıldı. Paylaşımda, oyundaki karakterin sprey boya yaparken tren raylarında hayatını kaybeden gerçek bir çocuktan esinlenerek tasarlandığı iddia edildi. Gönderideki bir diğer iddia da oyunu, hayatını kaybeden çocuğun babasının tasarladığı idi. Paylaşım 45 binden fazla beğeni aldı.

subway surfers iddia

Oyun sokak kültüründen ilham almış 

Subway Surfers, 2012 yılında SYBO ve Kiloo isimli iki Danimarkalı oyun şirketi tarafından piyasaya sürüldü. SYBO Games’in yöneticilerindenMathias Gredal Coskun Nørvig’in oyunun hikayesini anlattığı bir videoya ulaşılabiliyor. 2018 yılındaki bir konferansı gösteren video kaydının birinci dakikasından sonra Nørvig, oyunu tasarlarken etkilendikleri şeyleri sayarken tutku, sokak, animasyon, müzik, sokak sanatları ve kaykay gibi kavramları zikrediyor. Ancak yaşamını yitirmiş bir çocuk hikayesi anlatmıyor. 

Subway Surfers oyunu, tren yolunda koşarak altınları toplamaya çalışırken bekçi ve bekçi köpeğinden kaçabilme performansı üzerine kurulu. Hayatını kaybeden çocuk hikayesi, bu oyun senaryosundan türetilmiş olabilir. Nitekim oyunun hikayesi hakkında daha önce de parodi amaçlı benzer ifadelerkullanılmış.

subway surfers iddia1subway surfers iddia2

Bu paylaşımların tamamının sonunda içeriğin gerçek değil parodi olduğu net bir biçimde ifade edilmiş. 

Sprey boya yaparken ölen bir çocuğa dair bilgi yok 

İnternette yapılan aramalarda, daha önce sprey boya yaparken tren rayları altında kalarak vefat eden bir çocuk bilgisine de ulaşılamadı. Daha önce en azından haberlere yansımış böyle bir vaka bulunmuyor. Arama aynı kilit kelimelerle Danca yapıldığında da bir bilgiye ulaşılamıyor. Dolayısıyla bu çocuğun babası olabilecek bir isme ulaşmak da olası değil. 

SYBO Games 2007’de Danimarka’da kurulmuş bir mobil oyun stüdyosu. Kiloo ise 2000 yılında kurulan mobil oyun geliştiricisi ve yayıncısı. Diğer yandan oyunun Google Play platformunda rekor kırdığı bilgisine ulaşmak mümkün. Kiloo şirketi yetkililerindenJacob Møller 2018’de yaptığı açıklamada, Subway Surfers Google Play’den 1 milyardan fazla indirilerek tarihi bir başarı elde ettiğini belirtmiş.

Sonuç olarak Subway Surfers’ın ana karakterinin tren raylarında sprey boya yaparken hayatını kaybeden bir çocuktan esinle yaratıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddia uydurulmuş.