Stephen Hawking'in Vietnam Savaşı karşıtı eyleme katıldığını gösteren fotoğraf

Stephen Hawking'in Vietnam Savaşı karşıtı eyleme katıldığını gösteren fotoğraf

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta, 1968 yılında Londra’da düzenlenen Vietnam Savaşı karşıtı eyleme katılan ve elinde baston tutan gözlüklü kişinin İngiliz fizik profesörü Stephan Hawking olduğu iddia edildi.

Fotoğraf, ABC Gazetesi tarafından 14 Mart’ta hayatını kaybeden Hawking’i anlatan fotoğraf derlemesinin içinde de yer aldı.

hawking vietnam eylem

Daha önce fotoğrafı paylaşan Ulusal Portre Galerisi hatasını düzeltti

Ulusal Portre Galerisi ve Guardian Gazetesi’nde yer alan ve fotoğrafçı Lewis Morley tarafından 1968 yılında Londra’da düzenlenen Vietnam Savaşı karşıtı eylemler sırasında çekilen fotoğrafta Pakistan asıllı İngiliz yazar Tarık Ali ve oyuncu Vanessa Redgrave’nın yanı sıra Stephan Hawking’in de görüldüğü belirtiliyor.

Ancak fotoğraftaki kişinin Hawking olduğu iddiası doğru değil.

hawking england vietnam 1024x654

Hawking’in 14 Mart’ta hayatını kaybetmesinden sonra fotoğrafın gündem olmasının ardından bir açıklama yapan Tarık Ali fotoğraftaki kişinin Hawking olmadığını ve Ulusal Portre Galerisi’nin bu efsanenin oluşmasına sebep olduğunuifade etti.

https://twitter.com/TariqAli_News/status/973885890593480705

Bunun üzerine Ulusal Portre Galerisi resmi hesabından Tarık Ali’ye, kişinin yanlışlıkla Hawking olarak etiketlendiğini ve söz konusu hatayı düzelteceklerini söyledi.

national portrait gallery 1

BBC’nin Londra’daki Vietnam protestolarını izleyen ve Tarık Ali ile Vanessa Redgrave’nın bazı fotoğraflarını da çeken foto muhabiri Robert Newsom ise olayları yeniden değerlendirdiği yazısında Hawking’den bahsetmiyor.

Doğrulama sitesi Snopes’un, fotoğrafa dair hazırladığı analizinde Hawking’in biyografisinden örnek vererek hastalığının ilerlediğini ve kendisinin 1968 yılında uzun yürüyüşler yapamadığını da belirtiyor.

Gizmodo isimli internet sitesinde Matt Novak tarafından yazılan bir yazıda da fotoğrafın Hawking’i göstermediği belirtiliyor ve Ulusal Portre Galerisi’nden bir yetkilinin Gizmodo’ya açıklama yaparak fotoğrafın yanlış kullanıldığının belirtildiği ifade ediliyor.