Starbucks'ın kahvelerinde fil dışkısı kullandığını kabul ettiği iddiası

Starbucks'ın kahvelerinde fil dışkısı kullandığını kabul ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve sosyal medyada paylaşılan bir haberde, Starbucks’ın kahvelerinde fil dışkısını kullandığını itiraf ettiği iddia edildi. Dünyanın önde gelen kahve zincirlerinden Starbucks’ın yetkililerinin kahvelerinde fil dışkısını kullandıklarını itiraf ettikleri ve iddianın European Food Organisation (EFO) tarafından ortaya atıldığı belirtildi. İddiada ayrıca Starbucks yetkililerinin özür diledikleri de ifade edildi.

Helal Platform isimli Facebook gurubunda paylaşılan iddia 2 bin 500 kişi tarafından paylaşıldı. Yine Facebook’ta Gizli Dosya isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia ise yaklaşık 5 bin beğeni aldı ve 10 bin kişi tarafından paylaşıldı.

İddianın Güneş Gazetesi tarafından 2015 yılında haber yapıldığı da görülebiliyor.

fil dıskısı

İddia parodi bir habere dayanıyor

Ancak, Starbucks’ın, kahvelerinde fil dışkısı kullandığını itiraf ettiği iddiası doğru değil. Söz konusu haberin, 5 Mart 2015’te yaptığı parodi haberlerle bilinen Kirpice.com’dan alındığı görülebiliyor. Kirpice.com’un haberin hemen altına, mizah ve eğlence amaçlı parodi haberler üreten bir site olduklarını eklediği bir yazıyı fark etmek mümkün. Ayrıca Kirpice, haberin ilgi görmesi ve konunun şehir efsanesine dönüşmesi neticesinde böyle bir açıklama yapmak durumunda kaldığını da belirtiyor.

kirpice

Metinde yer alan ve iddiayı ortaya atan kurum olarak gösterilen European Food Organisation isimli bir kuruluş da gerçekte bulunmuyor. İddiada bahsi geçen kuruma en yakın isimli kurum olaraksa European Food Safety Authority bulunuyor. Ancak kurumun sitesinde yapılan aramada Starbucks ile ilgili bir sonuca ulaşılamıyor.

20 Temmuz 2016’da Gulf News isimli haber sitesine de konu olan iddianın Starbucks yetkilileri tarafından yalanlandığını da görmek mümkün.

Fil dışkısından üretilen kahve dünyanın en pahalısı

Tayland’ta fil dışkısından yapılmış ve bardağı 50, kilosu ise 1100 Dolar olan Black Ivory isminde bir kahve bulunuyor. Koruma altındaki fillere yedirilen kahveler daha sonra filler tarafından sindirildikten sonra özel bir işlemden geçirilerek kahve tozuna dönüştürülüyor.

blackivory 2 95402149a9239bf4fd2a4c60937d926ff2ed13bb s800 c85