Star TV'nin Etnospor Kültür Festivali için '16 ülkeden 10 sporcu katılıyor' şeklinde alt bant kullandığı iddiası

Star TV'nin Etnospor Kültür Festivali için '16 ülkeden 10 sporcu katılıyor' şeklinde alt bant kullandığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Star TV’nin yayını izlendiğinde de sunucunun sporcu sayısı için “yaklaşık bin” ifadesini kullandığı anlaşılıyor.

Yani söz konusu alt bandın bir yazım hatası sonucunda kullanıldığını söylemek mümkün.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bir hesap tarafından paylaşılan iddiaya göre Star TV Ana Haber Bülteni sırasında 3-6 Ekim 2019’da Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen 4. Etnospor Kültür Festivali için “16 ülkeden 10 sporcu katılıyor” şeklinde bir alt bant kullanıldı. Twitter’da 7 Ekim 2019’da paylaşılan iddia şimdiye kadar bin 100 beğeni ve yaklaşık 360 retweet aldı.

etsnopsor star tv iddia gorsel min

Star TV’nin 3 Ekim 2019 tarihli ana haber bülteninde saat 19.58’de “16 ülkeden yaklaşık 10 sporcu katılıyor” şeklinde bir alt bant kullandığı iddiası doğru. Fakat Etnospor Kültür Festivali’ne katılan sporcu sayısı çeşitli haber ajansları tarafından yaklaşık bin olarak açıklanmış. Star TV’nin yayını izlendiğinde de sunucunun sporcu sayısı için “yaklaşık bin” ifadesini kullandığı anlaşılıyor. Yani söz konusu alt bandın bir yazım hatası sonucunda kullanıldığını söylemek mümkün.

“16 ülkeden yaklaşık 10 sporcu katılıyor” şeklinde bir alt bant kullanıldı

Star TV’nin 3 Ekim 2019’daki ana haber bülteninin tamamı izlendiğinde, iddia görselde görüldüğü gibi saat 19.58’de Bilal Erdoğan’ın festival açılış konuşması aktarılırken söz konusu alt bandın kullanıldığı görülebiliyor. Fakat ana haber sırasında yapılan seslendirmede “16 ülkeden yaklaşık bin sporcu” ifadesinin kullanıldığı da fark edilebiliyor.

bilal etnospor min 1

Star TV’nin haber görüntülerini kullandığı İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) YouTube üzerindeki bülteni izlendiğinde de “16 ülkeden yaklaşık bin sporcu” dendiği anlaşılabiliyor.

Festivale 16 ülkeden yaklaşık bin sporcunun katılacağı ifade edilmiş

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen ve binicilik, yağlı güreş, okçuluk gibi 12 farklı geleneksel spor dalında müsabakaların gerçekleştirildiği festivale yaklaşık bin sporcunun katılacağı bilgisine CNN Türk, Anadolu Ajansı (AA) gibi haber sitelerinin 3 Ekim 2019 tarihli haberlerinden de ulaşılabiliyor. Sabah gazetesinde ise “sadece güreş alanında 250 sporcunun” müsabakalarda yarışacağı bilgisi bulunuyor. 

Festivalde müsabakaların yanı sıra 16 Türk devletleri ve toplulukları çadırı kurulmuş ve farklı alanlarda yaklaşık 60 geleneksel el sanatları atölyesi açılmış.