Sözlerin Steve Jobs'ın ölmeden önce yazdığı son yazıdan olduğu iddiası

Sözlerin Steve Jobs'ın ölmeden önce yazdığı son yazıdan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ölmeden önce Jobs’ın yakınında bulunanların ifadelerine göre böyle bir metin yok.

Metnin yayılmasının sebebi Kasım 2015 tarihli sosyal medya paylaşımları.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e ihbar olarak gönderilen bir paylaşımda yer alan sözlerin Apple CEO’su Steve Jobs’ın ölmeden önce yazdığı son yazıya ait olduğu iddia edildi.

İddia konusu sözler, Ekim 2018’de LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram ve çeşitli internet sitelerinde paylaşıldı. Aynı metin daha sonra WhatsApp gruplarında ve bazı sitelerde ise Steve Jobs’ın vasiyeti olduğu iddiasıyla da paylaşıldı.

steve jobs vasiyet

Ancak sosyal medyada paylaşılan metnin Steve Jobs’ın ölmeden önce yazdığı son yazıdan olduğu iddiası doğru değil. Ölmeden önce Jobs’ın yakınında bulunanların ifadelerine göre böyle bir metin bulunmamakta. Bu metnin yayılmasının sebebi ise Kasım 2015 tarihli sosyal medya paylaşımları.

Steve Jobs’ın ölmeden önceki son sözleri

Apple Bilgisayar Şirketi CEO’su Steve Jobs, 5 Ekim 2011’de pankreas kanserinden 56 yaşındayken vefat etmişti. Jobs’ın son günlerinde çevresinde kardeşleri, çocukları ve hayat arkadaşı Laurene Powell bulunuyordu. The Guardian’da 31 Ekim 2011’de yer alan bir habere göre Steve Jobs’ın ölüm döşeğindeki son sözleri “OH WOW, OH WOW, OH WOW” idi. İlgili haberde Jobs’ın kız kardeşi Mona Simpson, erkek kardeşi Steve onu ölmeden önce görmek istediğinde Steve’in yatağı başındaki son anları New York Times’da 30 Ekim 2011’de yayınlanan anma yazısında şöyle anlatıyor:

“Steve’in son sözleri üç kez tekrarlanan tek heceli bir sözcüktü.

Gözlerini kapatmadan önce kız kardeşi Patty’e, sonra uzun bir süre çocuklarına ve en son partneri Laurene’e bakmıştı. Ardından onların omuzlarının gerisine takıldı gözleri.

Steve’in söz sözleri:

‘OH WOW, OH WOW, OH WOW’ idi.”

WhatsApp ve diğer sosyal medya platformlarında yer alan sözler arama motorlarında aratıldığında karşımıza en eski paylaşım olarak Türkiye’de Turkish Forum isimli internet sitesindeki 12 Kasım 2015 tarihli paylaşım çıkıyor. Burada Çoroğlu’nun alıntıladığı metnin altında herhangi bir kaynak görülemiyor. Aynı metnin birebir İngilizce çevirisi araştırıldığında ise metnin ilk defa Kasım 2015’de bir blog yazısında Steve Jobs’ın ölmeden önceki son sözleri iddiasıyla paylaşıldığı görülebiliyor.

steve jobs son yazi ingilizce e1544006949600

Aynı metnin İngilizce versiyonu.

Bu metinde yer alan ifadelerin hiçbirinin Steve Jobs tarafından söylendiğine dair Amerikan basınında yer almış bir haber görülmüyor. Ayrıca yukarıdaki sözleri içeren ve Jobs tarafından yazılmış hiçbir el yazısı metin bulunmuyor. Doğrulama sitesi Snopes’un Kasım 2015’te başka ülkelerde iddia konusu metin hakkında yayımladığı analizde de Steve Jobs’ın böyle bir metni kaleme almadığı söyleniyor.

Steve Jobs’ın çocukları hakkında pişmanlıkları vardı

Steve Jobs’ın biyografisini kaleme alan Walter Isaacson da Jobs’ın son günlerinde yanındaydı. Independent’da 8 Ekim 2011’de yayınlanan bir yazıya göre Jobs ölmeden önce Isaacson’a çocuklarını yetiştiriş tarzı hakkında pişmanlık duyduğunu söylüyordu. Isaacson’a göre Steve Jobs sık sık “çocuklarının kendisini tanımadığından” yakınıyordu.

Steve Jobs öldükten sonra arkasında yaklaşık 6 buçuk milyar dolarlık bir servet bırakmıştı. Bunların büyük bir kısmı emlaktı.

10 Ekim 2017’de CNBC’de yayımlanan bir habere göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Borsası Dow Jones’ta meydana gelen teknik bir aksaklıktan ötürü “Google’un Apple Şirketi’ni satın alacağı” iddiası yayılmış. Habere göre Google’ın Apple Şirketi’ni satın alması Steve Jobs’ın vasiyetinde yer alıyordu. İlgili haberlerde de görülebileceği gibi Jobs’ın böyle bir vasiyeti de yok.