Sosyal konut projesinin tanıtımının yapıldığı gün Sarıyer Belediyesi'nin “Fırtınaya Öpücük” heykelinin açılışını yaptığı iddiası

Sosyal konut projesinin tanıtımının yapıldığı gün Sarıyer Belediyesi'nin “Fırtınaya Öpücük” heykelinin açılışını yaptığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fırtınaya Öpücük heykeli Sarıyer Belediyesi tarafından 2019 yılında açılmış.

Açılış görüntüleri Sarıyer Belediye başkanı Şükrü Genç’in Facebook hesabında yer alıyor.

Sanatçı Bülent Çınar da Instagram hesabından heykelin açılışının yapıldığı 7 Eylül 2019 tarihinde paylaşım yapmış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül 2022 tarihinde TOKİ’nin 500 bin sosyal konut projesinin tanıtımını yaptı

Sosyal medyada ise Erdoğan’ın sosyal konut projesini tanıttığı gün İstanbul Sarıyer Belediyesi’nin “Fırtınaya Öpücük heykelinin” açılışını yaptığı iddia edildi. Paylaşımlarda açılış anlarını gösterdiği öne sürülen görüntü de yer aldı.

İddia Ekşi Sözlük’te de gündem oldu.

sariyer belediyesinin sosyal konut porjesi gunu heykel acilisi yaptigi iddiasi

Heykelin açılışı 2019 yılında yapılmış

Anahtar kelimelerle ve paylaşımlardaki videodan aldığımız kesitlerle araştırma yaptığımızda açılışın 13 Eylül 2022’de yapılmadığı anlaşılıyor.

Fırtınaya Öpücük heykelinin açılışı 7 Eylül 2019’da yapılmış. Sarıyer Belediyesi’nin internet sitesinde heykelin açılışına dair detaylar yer alıyor. Heykel 7-8 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen 3. Kilyos Çevre ve Sanat Günleri kapsamında açılmış.

Heykelin açılışı, 7 Eylül 2019'da Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in Facebook hesabından da canlı olarak yayınlanmış. Genç’in hesabından kayda ulaşabiliyoruz.

2019 firtinaya opucuk heykeli acilis

Açılışa dair anlar Sarıyer Sanat TV adlı Facebook hesabında da yer almış.

Fırtınaya Öpücük heykelinin sanatçısı Bülent Çınar da 7 Eylül 2019’da heykelin açılışının yapıldığına dair paylaşım yapmıştısanatci bulent cinar firtinaya opucuk heykeli paylasim

Heykel 2017 yılında düzenlenen Hurdadan Heykel Sempozyumu kapsamında yapılmıştı. Sanatçı Bülent Çınar fırtınada yıkılan aydınlatma direklerini sanat eserini dönüştürmüş. Çınar, heykeldeki dudağın rüzgara doğru döndüğünü ve kendisini daha önce imha etmeye çalışan fırtınaya karşı alaylı bir anlamı olduğunu açıklamıştı.

Heykelin açıklamasında da şu ifadeler yer alıyor:

“Fırtınanın yıktığı metal direğin yeni bir işlev kazanarak dönüşümü… Fırtınanın kendisi ile ironik bir şekilde ilişkiye geçmesi amaçlanarak yapılan rüzgar gülü, esen rüzgara dönerek kendini yok etmeye çalışan olguyla alay etmektedir.”

firtinaya opucuk heykeli

Sarıyer Belediyesi başlattığı proje kapsamında hurdadan yapılan çok sayıda heykele sokaklarda ve parklarda yer vermişti.