Sofija Milosevic'in bebeği için 4 milyon euroya gökten yıldız satın aldığı iddiası

Sofija Milosevic'in bebeği için 4 milyon euroya gökten yıldız satın aldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Sofija Milosevic bebeğine yıldız almak 4 milyon euro ödemedi. 100 euroya böyle bir belge satın almış.

Yıldızlar satılık değil. Uluslararası Astronomi Birliği, yıldızları isimlendirme yetkisi olan tek kurum ve yıldız satışı yapmıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ünlü Sırp model ve Real Madridli futbolcu Luka Jovic’in nişanlısı Sofija Milosevic'in yeni doğan bebeği için 4 milyon euro ödeyerek gökyüzünden yıldız aldığı iddia edildi.

sofija insta

Yıldız 4 milyon euro değil

Paylaşımla ilgili kilit kelimelerle arama yapıldığında Milosevic'in yaptığı bir açıklamayla, bebeği için cosmonova.org sitesinden yıldız aldığı bilgisini ve yıldızın sertifikasını gösterdiği bir videoya ulaşılabiliyor.

Haber birçok haber sitesi ve sosyal medyada da yankı buldu. Ancak Milosevic kendi Instagram hesabından paylaştığı bir hikaye ile yıldız için 4 milyon euro ödediğini reddetti ve yıldızı 100 euroya "aldığını" belirtti.

sofija insta2

Cosmonova.org’a benzer, yıldız satışı yapan birçok internet sitesi var. Bu siteler, resmi olarak yıldız satmıyor ve yıldıza isim veremiyor. Yıldızlara resmi ismini verebilen tek yetkili yer Uluslararası Astronomi Birliği, kurum yıldız satmadığını söylüyor. Kuruma göre yıldızlar ticari bir meta değil ve herkese aitler. Yani yıldız sattığını söyleyen siteler aslında insanları aldatıyor.

Türkiye’de de bu hizmeti veren internet siteleri var. 2008’de ABD’de yaşayan Çağlar Kurtuluş, arkadaşının eşine yıldız hediye etmesiyle öğrendiği yıldız ticaretini, Türkiye’ye yildizal.com ile getirmiş. O dönem konu, Türkiye’de gündem olmuş

yildizal

Türkiye’de de birçok ünlü, bu internet siteleri aracılığıyla yıldız satın almış ya da kendisine yıldız hediye edilmiş.