Sivas Kongresi'nin yıldönümünde Erdoğan dua ederken Kılıçdaroğlu'nun etmediği iddiası

Sivas Kongresi'nin yıldönümünde Erdoğan dua ederken Kılıçdaroğlu'nun etmediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşılan görsel 4 Eylül 2019’da düzenlenen 100. yıl etkinliklerinden.

Basına yansıyan karelerden Kılıçdaroğlu’nun dua ettiği anlar da görülüyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla Sivas Kongresi’nin 100. yıldönümü törenlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dua ederken Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dua etmediği iddia edildi.

sivas kongresi etkinliklerinde kilicdaroglunun dua etmedigi iddiasipng

Kılıçdaroğlu duaya eşlik ediyor

Paylaşılan fotoğraf 4 Eylül 2019 tarihindeki Sivas Kongresi 100. yıldönümü nedeniyle Atatürk Kongre Müzesi’nde düzenlenen etkinliklerde kaydedilmiş. Çok sayıda siyasinin yer aldığı etkinliğe dair aktarımlara ve fotoğraflara basından ulaşabiliyoruz.

Görsel de Atatürk Kongre Müzesi’nde Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncularının Sivas Kongresi’nin temsili canlandırılması sırasında kaydedilmiş.

2019 sivas kongresi etkinlikler temsili canlandirmapng

Basında yer alan fotoğraflarda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun duaya eşlik ettiği anlar da kameralara yansımış. AK Parti Twitter hesabında da paylaşılan görseller arasında da Kılıçdaroğlu’nun duaya eşlik ettiği görülüyor.

2019 sivas kongresi etkinlikleri kilicdaroglu dua ettigi anlar

İddialarda kullanılan görseli de yine basından görebiliyoruz. Ancak tek bir andan yola çıkarak Kılıçdaroğlu’nun yapılan duaya eşlik etmediği sonucuna varmak doğru değil.

kilicdaroglu sivas kongresi etkinlikleri iddialarda kullanilan gorselpng

4 Eylül 2022’de düzenlenen Sivas Kongresi 103. yıldönümü kutlamalarında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yer almadı.