Şirinevler'deki tanzim satış kuyruğunu gösteren fotoğrafın Kasım 2021 tarihli olduğu iddiası

Şirinevler'deki tanzim satış kuyruğunu gösteren fotoğrafın Kasım 2021 tarihli olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Şirinevler Meydanı'nda 2019 yılında oluşan tanzim satış kuyruğunu gösteriyor.

Şirinevler'deki tanzim satış noktasıyla ilgili haberlerde aynı yerden farklı fotoğraflara rastlanıyor.

2019 yılında yüksek gıda enflasyonu nedeniyle Ankara ve İstanbul'da başvurulan tanzim satış uygulaması, 31 Mart seçimlerinden sonra kaldırıldı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Son haftalarda döviz kurlarının artışı, Türk Lirası'nın ani değer kaybı birçok ürüne zam yapılmasına neden oldu. Yanı sıra marketlerdeki bazı ürünlere kısıtlama getirildiği haberleri gıda ürünlerine erişim konusunda endişeleri de gündeme getirdi. Kaygılar, “1970’li yıllardaki yağ, tüp, benzin kuyruklarına” referansla dile getirilirken, insanların kuyruğa girdiğini gösteren fotoğraflar da paylaşımlarda yer aldı.

Sosyal medyada gidişata dair eleştiri içeren bir paylaşımda tanzim satış kuyruğu fotoğrafının Kasım 2021 tarihine ait olduğu iddia edildi.

fotografin guncel tanzim satis kuyrugundan oldugu iddiasi

Fotoğraf 2019 yılından

Kuyrukta bekleyenlerden kimsenin maske takmamış olması fotoğrafın güncel olmadığına işaret ediyor. Nitekim tersine görsel arama yöntemine başvurduğumuzda, fotoğrafın 2019 yılındaki tanzim satış kuyruğundan olduğu anlaşılıyor.

Evrensel Gazetesi’nin Şubat 2019 tarihli Şirinevler Meydanı’ndaki tanzim satış noktaları ile ilgili haberinde aynı noktadan farklı fotoğraflar görmek mümkün. 2019 yılında aynı noktadan farklı tanzim satış kuyruğu fotoğrafları Evrensel Gazetesi’nin başka haberlerinde de var. 

Yine Sözcü Gazetesi’nden Taylan Büyükşahin’in Nisan 2019 tarihli Twitter paylaşımında aynı fotoğraf yer alıyor.

2019 yilinda tanzim satis kuyrugu fotografi

Parodi haberler üreten Kaparoz adlı internet sitesinde, Kasım 2019 tarihinde aynı kuyruk fotoğrafıyla kurgu bir haber de üretilmiş.

Fotoğrafın Şirinevler Meydanı’nda çekildiğini Google Maps ile tespit edebiliyoruz. Arama motorlarına “Şirinevler tanzim satış” yazdığımızda harita aynı noktaya yönlendiriyor.

Tanzim satış, temel tüketim ürünlerinin piyasadaki fiyatının yükselmesini önlemek ve piyasaya göre daha ucuza alınmasını sağlamak için başvurulan bir ürün tedarik yöntemi. 2019 yılında gıda fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen uygulamayla, İstanbul’da 50, Ankara’da 15 noktada tanzim satış noktası kuruldu. Tanzim satış noktalarında ilk etapta en fazla üç kilo ile sınırlı, domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan gibi sebze satışı yapıldı. 31 Mart 2019 yerel seçimler sonrasında, şehir meydanlarında çadırlarda yapılan tanzim satış noktaları kapatıldı

Tanzim satış 1970’li yıllarda da yapılmıştı

Son zamanlarda da akaryakıta yapılan zamlar sonucu benzin istasyonlarında uzun araç kuyrukları oluştuğu biliniyor.