Sırbistan’ın Dukat köyündeki okulun tek bir öğrenci için yeniden açıldığı iddiası

Sırbistan’ın Dukat köyündeki okulun tek bir öğrenci için yeniden açıldığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Fotoğraf Sırbistan’ın Dukat köyündeki okulu gösteriyor.

Dukat köy okuluna kayıtlı tek öğrenci Nikolina Nikolić.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

27 Mart 2019 tarihinde “Öğretmen’iz” isimli Facebook sayfası tarafından paylaşılan ve teyit.org'a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Sırbistan’da tek öğrencisi olan okulu gösterdiği iddia edildi. Söz konusu haberin ayrıntılarında öğrencinin adının Nikolina Nikolić olduğu ve yedi yıl sonra yeniden açılan okulda tek başına eğitim alacağı öne sürüldü. Söz konusu gönderi yaklaşık 2 bin kişi tarafından beğenildi.

dukat koy

Fotoğrafın Sırbistan’ın Dukat köyündeki okulu gösterdiği iddiası doğru. Gadžin Han beldesine bağlı Dukat köy okuluna kayıtlı tek öğrenci Nikolina Nikolić.

Dukat’taki okul yedi yıl aradan sonra yeniden açıldı

Dukat köyü Sırbistan’ın Gadžin Han beldesine bağlı ve yaklaşık 6 bin nüfusa sahip. Okul (Vitko i Sveta), köyde öğrenci olmadığı için yedi sene boyunca kapalı kalmıştı; fakat Nikolina Nikolić’in ilkokula başlamasıyla 2018-2019 eğitim öğretim yılında tekrar açıldı. Okulun müdürü Dragan Rančić, uzun süre kapalı kalan okulun Nikolina için yeniden düzenlendiğini belirtiyor. 6 Eylül 2018 tarihinde Поли́тика (Politika) tarafından paylaşılan söz konusu haberin orijinali bu bilgileri doğrular nitelikte.

koy dukat6 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan haber: “Dukat köyündeki okulun zili sadece küçük Nikolina için çalıyor.”

Öğretmeni her gün başka bir beldeden Nikolina için geliyor

Fotoğrafta gözüken öğretmenin adı ise Milica Mikić. Beta’ya verdiği röportaja göre Mikić, Gadžin Han beldesinde yaşamamasına rağmen her gün Doljevac’tan Dukat köyüne, Nikolina  Nikolić için geliyor.

nikolina dukat

Kaynak:(Фото Бета/Саша Ђорђевић)

Haber siteleri de bu habere yer vermişti

Aynı haberin Türkiye’de yaklaşık altı ay önce Anadolu Ajansı ve Hürriyet, Rûdaw, Ulusal Kanal, Yeni Şafak, Bursa Hayat, Adalet Biz, İyi Haber Ver gibi haber siteleri tarafından da paylaşılmış olduğu görülebiliyor. Haberin aslı ise Sırbistan’da okulun başladığı dönemde yayımlanmıştı. Ayrıca TRT Haber söz konusu haberi “7 yaşındaki Nikolina köy okulunun tek öğrencisi” isimli videoyla da sundu. İlgili videoya TRT Haber YouTube sayfasından ulaşılabilir.

tek ogrenci nikolina15 Eylül 2018 tarihinde Anadolu Ajansı’nda yer alan haber.

Sırbistan’da yalnızca bir öğrencisi olan tek okul Dukat’taki köy okulu değil

Sadece bir öğrenci için okulun yeniden açıldığı iddiası sosyal medyada çok sayıda etkileşim almıştı. Fakat Sırbistan’da bir öğrencisi olan tek okul Dukat köyündeki okul değil. Taskoviću’daki okul da sadece bir öğrenciye eğitim veriyor. Gornje Dragovlje köyündeki okulda iki, yine Gadžin Han beldesinde bulunan Velikom Krčimiru köyündeki okulda ise dört öğrenci eğitim görüyor. Sırbistan’da ilkokulda okuyan toplam öğrencisayısı 268 bin 113; Türkiye ise bu sayı 5 milyon 104 bin 599.

tek ogrenci dukat

Politika’da yer alan habere göre Nikolina’nın ailesi kızlarının doğduğu köyde eğitim görebileceği için mutlu olduklarını ifade ediyor çünkü bu okul yeniden açılmasaydı beş kilometre mesafedeki okula gitmesi gerekecekti.

Sonuç olarak fotoğrafın Sırbistan’ın Dukat köyünde bir öğrencisi olan okulu gösterdiği iddiası doğru. Nikolina Nikolić şu anda okulun tek öğrencisi fakat okul yönetimi gelecek sene iki kişinin daha okula başlayacağını belirtiyor.