Sinovac Covid-19 aşısının tamamının kullanımının durdurulduğu iddiası

Sinovac Covid-19 aşısının tamamının kullanımının durdurulduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

10 Temmuz 2021 itibariyle Sinovac'ın Covid-19 aşısı için randevu alınabiliyor.

Sinovac Covid-19 aşılarının sadece bir serinin kullanımı durdu.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, Sağlık Bakanlığı'nın Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının kullanımını durdurduğu iddia edildi.

sinovac asisinin durduruldugu iddiasi

B18880035A serisinin kontrolü yapılacak

İddia konusu haberlerin başlık ve spotları, okuyanlarda bakanlığın Sinovac Covid-19 aşısının kullanımını tamamen durdurduğu intibasını yaratıyor. Ancak paylaşımların detaylarında, Sağlık Bakanlığı'nın 29 Haziran’dan bu yana uygulanagelen B18880035A serisi aşının kullanımını durdurduğu açıklaması yer alıyor.

Konuyla ilgili Cumhuriyet’e konuşan TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut’un ifadelerinden aşının tamamen durdurulmadığını, yalnızca belli bir seriye ara verildiğini anlıyoruz: "29 Haziran'dan bu yana uygulanan B18880035A serisi Sinovac aşılarının kullanımı dün Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla durduruldu."

Teyit, detaylı bilgi alabilmek için ulaştığı Türk Eczacıları Birliği'nden (TEB) Eczacı Erdal Kart, zaman zaman bazı ilaç ve aşıların kullanımının durdurulması, hatta bazılarının geri çekilmesinin olağan olduğunu söyledi. Kart'ın verdiği bilgiye göre, bir serinin toplatılması, o serinin kontrolünün yapılacağı ve uygulamaya devam edilip edilmeyeceğine incelemeden sonra karar verileceği anlamına geliyor. Yani bu olağandışı bir gelişme değil; hatta aşıların güvenlik ve etkililiğinin denetlendiğini kanıtlaması bakımından yerinde bir prosedürden bahsediyoruz.

Sağlık Bakanlığının analiz yayınlandıktan sonra 12 Temmuz 2021'de yaptığı açıklamada da Sinovac Covid-19 aşısının tamamının değil, belli bir serisinin kullanımının durdurulduğu görülüyor. Bakanlık, B18880035A serisinde 450 adet aşının flakon ve kutu ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde uyumsuzluk olması sebebiyle serinin durdurulduğunu ve analiz sürecinin yeniden başlatıldığını ifade etti. Ayrıca bakanlık, ilgili çalışmaların bittiğini ve aşının kullanımında herhangi bir güvenlik engeli olmadığını da ekledi.

Sinovac Covid-19 aşısı için randevu alınabiliyor

10 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-nabız, MHRS ve 182 randevu sistemi üzerinden Sinovac Covid-19 aşısı için randevu alınabiliyor.

sinovac asi randevusu

Doğruluk Payı da iddianın doğru olmadığını ortaya koydu.

Güncelleme: 12/07/2021

Sağlık Bakanlığının 12 Temmuz 2021'de yaptığı açıklama analize eklendi.