Sinovac aşıları enjektörlerde satıldığından Erdoğan ve Koca’ya uygulananın başka bir aşı olduğu iddiası

Sinovac aşıları enjektörlerde satıldığından Erdoğan ve Koca’ya uygulananın başka bir aşı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Üçüncü faz çalışmaları sırasında uygulanan aşı, enjektörler içinde gelmişti. Ancak yaygın kullanım için gelen aşı, flakonlar halinde. Flakondaki aşı uygulama anında enjektöre çekiliyor.

Görüntülerde Erdoğan ve Koca da enjektöre aktarılan doz ile aşılanıyorlar.

Koca’nın görüntülerinde CoronaVac flakonları görülebiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Çin’den gelen ve uygulanmasına başlanan Sinovac’ın aşısı Coronavac’ın hazır enjektör içinde gelmesine rağmen enjektör ihalesi yürütüldüğü, gelen enjektörlerin Sinovac aşısına ait olmadığı iddia edildi. Bazı kullanıcılar bu varsayımdan yola çıkarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Koca’ya uygulananın Sinovac aşısı olmadığını da öne sürmüş. 

cin asi iddia

Şırıngalar Sinovac tarafından sağlanmıyor

Ancak Sinovac’ın SARS-CoV-2 aşısı Coronavac, sanıldığı gibi enjektörlü halde gelmiyor. Aşı, flakon denilen cam taşıma şişeleri içinde saklanıyor ve uygulama anında flakondaki doz aşı enjektörüne çekiliyor. Yani ortada Sinovac’ın sağladığı bir enjektör yok.

saglik bakanligi belge

Bakanlık tarafından sağlık kurumlarına yollanan belgeden.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu’nun sayfasında yer alan duyuruda, Türkiye’de kullanılacak aşının izninde “Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon” olduğu bilgisinin yer aldığı görülüyor. Her biri 0,5 ml olan flakonlar, aynı dozda tek bir kişiye uygulanıyor. Sağlık kurumlarına Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen bir belge de paylaşılmış. Burada da flakonların enjektörsüz geleceği ve standart aşı enjektörü ile uygulanacağı söyleniyor. Yani dozların enjektör içinde geleceği asla söylenmemiş, ama uygulanması için elbette enjektöre ihtiyaç var. Gelen dozlara ait görselleri incelemek de mümkün.

sinovac flakon

Coronavac flakonları ve uygulama sırasında kullanılabilecek enjektör. Bu enjektörler kutudan çıkmıyor, temsili gösterilmiş. 

Enjektörler içinse ihale yapıldığı doğru, ancak hangi aşı için olduğu belirtilmemiş. 55 milyon aşı için açılan ihalede teklifler 12 Ocak 2021 tarihine kadar toplandı, ancak ihale henüz sonuçlanmadı. İki dozda uygulanan aşı ile her vatandaşın aşılanması için 130 milyona yakın enjektör gerekli.

cb erdogan asi sinovacsb koca asi sinovac

Görüntülerde flakon görülebiliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı olduğu görüntülere bakalım. Sağlık Bakanı Koca, 13 Ocak günü acil kullanım kararının çıkmasıyla Coronavac aşının ilk dozunu alan ilk kişi oldu. Ertesi gün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan aşının ilk dozunu aldı. İki ismin de uygulama sırasında turuncu uçlu aşı enjektörleriyle aşılandığı görülebiliyor. Koca’ya yapılacak dozun hazırlanması sırasında flakonların olduğu kutu ile hazırlık yapıldığı da görülebiliyor. Enjektöre çekildiği an kareye giren kişi dolayısıyla görülmese de, hazırlayan kişinin hareketlerinden flakonun kullanıldığı anlaşılabiliyor. Masada Coronavac’ın flakon taşıma kutusu bulunuyor. Yani uygulama tıpkı talimatlardaki gibi flakondan enjektöre çekilme ile yapılıyor ve Coronavac aşısı kullanılıyor. 

koca sinovac asi ani

Bakan Koca’nın aşısının hazırlandığı an.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığı’nın da açıkladığı gibi, üçüncü faz çalışmalarında kullanılmak üzere gelen aşılar, hazır enjektörlerde bulunuyordu. Bu çalışmalara ait görüntülerden de anlaşılıyor. Ekim ayındaki görsellerde gönüllülere CoronaVac aşısı hazır enjektör ile uygulanıyor. Ancak faz çalışmalarının ardından flakonla saklama yöntemine geçilmiş. Flakon daha az yer kaplıyor, yani lojistik bakımdan avantajlı.

sinovac 3 faz deneme turkiye

Üçüncü faz denemeleri sırasında kaydedilmiş bir görüntü.

Sinovac’ın aşısını uygulamaya başlayan ülkelerden Endonezya’da devlet başkanın aşılama anında flakon kullanıldığı ve aynı adımların uygulandığı görülebiliyor. Bu olağan bir durum.

endonezya devlet baskani sinovac asi ani

Endonezya devlet başkanı, CoronaVac aşısını  hazırlarken.