Simpsonların 6 Şubat 2023 Güneydoğu depremini bildiği iddiası

Simpsonların 6 Şubat 2023 Güneydoğu depremini bildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Paylaşımdaki video Simpsonların 16.sezon Mobile Homer isimli 13.bölümünden alınmış.

Bölümde 6 Şubat 2023’te yaşananlar önceden öngörülmüş değil.

Dizide deprem olduğundan veya olacağından bahsedilmiyor.

Bölümde gemi kaptanı, “Kuzeyde Bir Yer” dizisinin ilk sezon DVD’lerini Kahramanmaraş’a yetiştirmek zorunda olduklarını söylüyor.

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’nin 10 Güneydoğu ilini etkileyen 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 13.00’dan sonra açıkladığı son verilere göre, depremde 912 kişi hayatını kaybetti

Sosyal medyada paylaşılan Simpsonlar videosunda da, çizgi dizinin depremi önceden tahmin ettiği iddia edildi. 

simpsonlar deprem iddasi

Simpsonlarda Kahramanmaraş depreminden bahsedilmiyor

Paylaşımdaki video, Simpsonların 16.sezon Mobile Homer isimli 13.bölümünden alınmış. Dizide, Bart ve Lisa Simpson araçlarıyla giderken bir kaza anında gemiye düşüyorlar. Bölümün 18.47’inci dakikasından itibaren geminin Türk bayraklı olduğu görülebiliyor. 

simpson turkbayrakli gemi

Çocuklarının arkasından giden Homer ve Marge Simpson da çocukların içinde olduğu geminin kaptanıyla konuşuyorlar. Gemi kaptanı, “Kuzeyde Bir Yer” dizisinin ilk sezon DVD’lerini Kahramanmaraş’a yetiştirmek zorunda olduğunu söylüyor. 

Ancak bölümün herhangi bir kısmında deprem olduğu ya da olacağı ve oraya yardım ulaştırıldığından bahsedilmiyor. Dizinin sonunda da İstanbul’la ilgili bir şarkı söyleniyor. 

Türkiye’de ve dünyada meydana gelen hemen her önemli olay sonrası Simpsonların olayları bildiği yorumları yapılıyor. Ancak Teyit, pek çok kez bu iddiaların doğru olmadığını açıklayan analizler hazırlamıştı.