Simpsonlar'ın 6 Ocak 2021’de ABD’de yaşanan olayları önceden bildiği iddiası

Simpsonlar'ın 6 Ocak 2021’de ABD’de yaşanan olayları önceden bildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Sahnelerin hiçbiri kongrede yaşanan olaylarla alakalı değil.

Bölümlerden biri Trump yeniden seçilirse yapabilecekleri ve bu yüzden oy vermenin önemli olduğuna yapılan vurguyla ilgili.

Bir diğer görüntüde kasabada yaşayan herkese ödül verilmesine rağmen ödül almayan Homer'ın büyük bir ödülü çalması gösteriliyor.

Son görüntüde ise Bart, belediye başkanını sihirli bir kronometre ile sandviçe, ata ve baltalı bir kişiye dönüştürüyor.

Simpsonlar’ın benzer olaylardan sonra “kahinlikle” gündeme gelmesi sık rastlanan bir durum.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

ABD Kongresinde Seçiciler Kurulu oylarının sayıldığı ve 3 Kasım 2020'deki başkanlık seçimlerinin sonuçlarının resmileşeceği kongre oturumu sırasında Başkan Donald Trump taraftarları, polis barikatını aşıp kongre binasına girdi. Bu olayın ardından sosyal medya ve haber sitelerinde ünlü dizi Simpsonlar'ın yaşanan bu durumu daha önceden bildiği iddia edildi.  Buna göre daha önce Simpsonlar’da geçen üç sahnenin görseli sosyal medyada viral hale geldi.

Bu görsellerden ilkinde dizinin karakterlerinden Homer Simpson’un başkanlık değişiminin yapılacağı 20 Ocak 2021’de bir evin çatısında silahlı bir şekilde oturduğu görülebiliyor. 

kongre simpsons

Ancak bahsi geçen sahnenin 6 Ocak 2021’de Washington DC'deki kongre olayları ile bir alakası bulunmuyor. 1 Kasım 2020’de yayınlanan 32'nci sezonun dördüncü bölümünün ismi ise Treehouse of Horror XXXI şeklinde

ABD’deki başkanlık seçimlerinden önce yayınlanan bölümde yaklaşık iki dakikalık giriş kısmı, insanların seçimlerde oy kullanmamaları durumunda olacaklara odaklanıyor. Bölümde seçim günü uyuyakalıp oy vermeyi unutan Homer Simpson bu görevini yerine getirmediği için ortaya kaotik bir manzara çıkıyor. Homer uyurken gördüğü rüyada ise oy vermeye çalışırken bir kararsızlık yaşıyor ve kızı Lisa gelip "Oy verme konusunda tereddüt mü ediyorsun? Doğru olan her şeye rağmen, dört yıl boyunca olanları nasıl unutursun" sorusunu yöneltiyor. Bu sırada Homer'ın gözünün önünden Trump'ın faaliyetleri geçiyor. Homer'ı uykusundan uyandıran Marge ise oy vermeyi unuttun mu diye sorunca Homer, ne kadar kötü olabilir ki diyor ve iddialara yansıyan görüntü ortaya çıkıyor. Bu sırada devlete bağlı Homeland Security logosunu taşıyan bir robot tarafından saldırıya uğrayan yurttaşın diğer aday “Kanye West’e oy verme karşılığında aldığım şey bu!” dediği duyuluyor

analiz homeland security

Anlaşılacağı üzere olay Washington DC'de değil Simpsonlar’ın yaşadığı Springfield kasabasında vuku buluyor. Ayrıca kongre ve meclis binasının basılması veyahut işgal edilmesi gibi bir durum da bölümde yok. Kaldı ki, Cadılar Bayramı’na özel hazırlanan bu bölümün konusu Toy Story isimli çizgi filmin bir parodisini içeriyor. Yani bölümün ana teması politik ya da siyasi değil. O dönem bölüm hakkında kaleme alınan farklı yazılarda da Simpsonlar’ın oy kullanmanın önemine dikkat çektiği ifade ediliyor

Dolaşan diğer görseller de konuyla alakalı değil

Sosyal medyada konuyla alakalı olduğu iddiasıyla dolaşıma giren diğer görsellerin de 6 Kasım 2020’deki kongre baskınıyla alakalı olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Buna göre paylaşılan görsel, kongredeki olaylarda kürsü ile görülen kişinin Simpsonlar’da daha önce bilindiği yönünde

kongre simpsons bildi

Ancak Simpsonlar’da yer alan bu görsel de konuyla alakasız. 2000 yılında yayınlanan The Mansion Family isimli bölüm onur ödüllerini konu alıyor. Bölüm Springfield kentinde yaşayanlara bazı ödüllerin dağıtıldığı sahneleri içeriyor. Neredeyse Homer hariç tüm katılımcılara ödül verilirken duruma kızan Homer eve giderken büyük bir heykeli yanında götürüyor. Yani iddiaya konu olan şey bir kürsü değil heykel. Bölümün devamında ise herhangi bir eylem ya da işgale rastlanmıyor.

 

İddialara konu olan son görsel ise 6 Ocak 2020’de kongreye girmeyi başaran yarı çıplak bir kişi ile üzerinde “Mayor” yazan kişinin olduğu Simpsonlar bölümünü hakkında.

kongre simpsons bildi abd

Diğerleri gibi bu görseller de bir tahmin ya da öngörüyü içermiyor. Elinde balta bulunan sağdaki kişi dizinin 2003 yılında yayınlanan Treehouse of Horror XIV isimli bölümünde yer alıyor. Bölümde Homer’in oğlu Bart Simpson, arkadaşı ile beraber zamanı durdurabildiği bir kronometre elde ediyor. Böylece çocuklar bu kronometreyi kullanarak kasabada bazı yaramazlıklar yapma şansı yakalıyor. Şehirde kaos yaşanması üzerine belediye başkanı şehri bir toplantıya çağırıp durumu tartışıyor. Bu sırada orada olan Bart ve arkadaşı kronometre yardımıyla belediye başkanını at, hizmetli, sandviç ve baltalı bir savaşçıya dönüştürüyor. Yani bölümde olanlar 6 Ocak 2021’de yaşananlarla ilgili değil. 

The Simpsons 30 yılı aşkın süredir devam ediyor ve yüzlerce bölümü bulunuyor. Bu bölümler sık sık komplo teorilerine de malzeme olarak kullanılıyor. Ayrıca yaşanan benzer olaylar sonrasında gündeme gelebiliyor. Teyit, daha önce gündeme gelen The Simpsons iddialarını analizlerinde incelemiş, bir de konu üzerine video içerik hazırlamıştı.