Sezen Aksu’nun 2010 referandumunda 'hayır'ı savunanlara ‘iki cihanda da lekelisiniz’ dediği iddiası

Sezen Aksu’nun 2010 referandumunda 'hayır'ı savunanlara ‘iki cihanda da lekelisiniz’ dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Sezen Aksu “iki cihanda da lekelisiniz” sözünü 2009 yılında çözüm sürecinin karşısında duranlar için söylemiş.

Aksu’nun 2010 anayasa referandumunda hayır oyu kullananlar için böyle bir şey söylediğine rastlanmıyor.

2015 yılında referanduma dair yaptığı açıklamada “hayır” demenin de bir seçenek olduğunu belirtmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sanatçı Sezen Aksu son günlerde, 2017 yılında çıkardığı “Şahane birşey yaşamak” adlı şarkısında geçen “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri nedeniyle hedef alınıyor. Aksu’ya birçok sanatçı ve siyasetçi de destek verdi. 

Akrep Nalan olarak bilinen sanatçı Nalan Açın, sosyal medya hesabından Sezen Aksu’ya, “O günlerde evet diyordun, bugün seni lekelilerin koruyacağını nereden bilecektin” diyerek, Aksu’nun 2010 referandumunda hayır diyenlere “İki cihanda da lekelisiniz” dediğini öne sürdü. 

akrep nalan sezen aksu lekeli aciklama

Sezen Aksu “lekeli” ifadesini çözüm sürecinde dile getirmiş

Sezen Aksu “lekeli” ifadesini 2009 yılında çözüm sürecine desteğini dile getirirken kullanmış. 19 Ağustos 2009 tarihli Sabah gazetesinin “Sezen Aksu’dan Başbakana açılım telefonu” başlıklı haberinde, Aksu’nun dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde bu ifadeye yer verdiğini söylediği görülüyor. Aksu Kürt sorununun çözümüne desteğini belirterek şunları söylemiş:

“Annemle, babamla konuştum. Son açılımınızı hep birlikte, canı gönülden destekliyoruz. Sürecin güzel bir şekilde tamamlanması için elimden geleni yapmaya hazırım. Annem ve babam, bu sürecin karşısında duranları iki cihanda lekeli kabul ediyorlar, ben de öyle görüyorum. Türkiye'nin her köşesinde ayrı bir güzellik var. Türkiye'nin her karesi aynıdır, bizim ayrımız gayrımız yok, olamaz da.”

sabah gazetesi sezen aksu haberi 2009

Yani Aksu “iki cihanda lekeli” ifadesini çözüm sürecinin karşısında duranlara karşı dile getiriyor.

Çözüm sürecine desteğini açıklayan Sezen Aksu, o dönem de eleştirilmişti. Aksu, eleştirilere cevabının olmadığını, sade vatandaş olarak içinden geleni yaptığını açıklamıştı

Sezen Aksu muhtelif zamanlarda çözüm sürecine desteğini dile getirmeye devam da etmiş.

Referandum için “hayır” demenin bir tercih olduğunu belirtmiş

Sezen Aksu 12 Eylül 2010 anayasa referandumunda “evet” diyeceğini açıklayan ünlüler arasındaydı. Ancak Sezen Aksu’nun o dönem “hayır” diyenlere karşı “lekeli” benzeri açıklamalarına rastlanmıyor.

Sanatçı 2010 yılında referandumda evet demesiyle ilgili Sabah gazetesine şu açıklamayı yapmış: 

“Eksikliklerine rağmen tabii ki evet diyeceğim. Dört dörtlük, gerçek bir toplumsal uzlaşmayla hazırlanacak çok daha kapsamlı ve özgürlükçü nihai şeklini alana kadar da evet demeye devam edeceğim!”

Aksu’nun evet oyu vermesiyle ilgili bunun dışında bir açıklamasına medyada rastlanmıyor. Sezen Aksu’nun o dönem “evet” oyu kullanması da protesto edilmişti. 

2015 yılındaki bir söyleşide “evet” demesiyle ilgili açıklama da yapmış. Aksu bu açıklamasında da “hayır” demenin bir seçenek olduğunu dile getiriyor

“Birileri bize bu ülkede kalıcı barışı tesis edeceğine ve evrensel hukuk kuralları içinde Türkiye'yi demokratikleştireceğine dair bir söz verdi. Ben de bu vaatlere şans tanıdım. "Hayır" demek de bir seçenekti, o da onların fikriydi. Akademik çevrelerin bu süreçleri en ince detayına kadar araştırması, yaşanan acıları tarihsel bir yüzleşme için akademik platformda belgelendirmesi gerekiyor. Bu veriler elimize geçtiğinde, okumaktan biraz imtina eden kamuoyu da vakit ayırıp bilgilendiğinde gerçek bir muhasebe yapabilir herkes. Sabırlı bir insanım, doğruyu beklerim. O zaman hangi eleştiri yerli, hangisi yersiz görülür.”

Yani sanatçı, referandum için ‘eksiklerine rağmen evet diyeceğini’ söylemiş, ancak karşı çıkanlara saygı duyduğunu da eklemiş.