Sezai Temelli'nin İsmet İnönü'nün akrabası olduğu iddiası

Sezai Temelli'nin İsmet İnönü'nün akrabası olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

1935 yılında soyadı kanunuyla birlikte İsmet İnönü’nün ailesine Temelli soyadı veriliyor.

Ancak ablası Seniha Temelli, Abdürrezzak Okatan ile evlenip onun soyadını alıyor, dolayısıyla soyadı Temelli değil, Okatan.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar edilen bir gönderiye göre Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Sezai Temelli’nin İsmet İnönü’nün ablasının torunu olduğu iddia edildi. Gizli Dosya isimli bir Facebook hesabı tarafından yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı: “İsmet Paşa’nın soyadı İnönü idi. Kardeşleri ise Temelli soyadını almıştı. Bu soyad kardeşlerinin unutulmasını sağladı. Halbuki İnönü’nün üç kardeşi vardı; Hasan Rıza, Seniha ve Hayri. Siyonist İsrail’in ağzıyla konuşup ‘buralar vadedilmiş topraklardır’ diyen HDP eşbaşkanı Sezai Temelli var ya işte o, İnönü’nün ablası Seniha Temelli’nin torunu olur.”

Söz konusu gönderi iki binin üzerinde kullanıcı tarafından beğenilirken binin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşıldı

ismet inonu sezai temelli iddia min 2

Facebook paylaşımında yer alan bu ifadeler Sabah Gazetesi köşe yazarı Ersin Ramoğlu’nun 22 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan “Sezai Temelli İnönü’nün nesidir” başlıklıyazısından

Ancak Sezai Temelli’nin İsmet İnönü’nün ablasının torunu olduğu iddiası doğru değil. 1935 yılında soyadı kanunuyla birlikte İsmet İnönü’nün ailesine Temelli soyadı veriliyor. Ancak ablası Seniha Temelli, Abdürrezzak Okatan ile evlenip onun soyadını alıyor, dolayısıyla soyadı Temelli değil, Okatan. 1964 yılında vefat ettiğinde de aynı soyadı taşıyordu. Çocuklarının adları ve soyadları ise şöyleydi: Hatice Sarpyener, Hüsamettin Okatan, İrfan Okatan. Öte yandan Sezai Temelli’nin baba adı Mustafa, anne adı ise Neriman.

Sezai Temelli İsmet İnönü’nün ablasının torunu değil

1935 yılında soyadı kanunu çıkınca İsmet İnönü’ye Mustafa Kemal Atatürk tarafından İnönü Muharebeleri’nde göstermiş olduğu başarılar nedeniyle İnönü soyadı veriliyor. Ailenin geri kalanı ise Temelli soyadını alıyor. İnönü'nün annesi Cevriye Temelli, kardeşleri ise Ahmet Mithat, Hasan Rıza, Hayri ve Seniha Temelli idi. 

1133887_oabdf min

Ancak İsmet İnönü’nün ablası Seniha Temelli, Abdürrezzak Okatan’la evlendikten sonra onun soyadını alıyor. 1964 yılında vefat eden Seniha Okatan’ın ölüm haberinde de görüleceği gibi kendisi ölene kadar da bu soyadını taşıyor. Öte yandan Seniha ve Abdürrezzak Okatan’ın Hatice Sarpyener, Hüsamettin Okatan, İrfan Okatan adında üç çocukları vardı.

seniha okatan vefat min

1963 doğumlu Sezai Temelli’nin anne ve babasının adı ise Mustafa ve Neriman Temelli. Sezai Temelli’nin Seniha Okatan’la soyisimlerinin tutmadığı gibi, ailenin Temelli soyismine sahip diğer üyelerine bakıldığında Sezai Temelli onların soy ağaçlarına da uymuyor. 1960 yılında vefat eden Ahmet Mithat Temelli’nin ve 1972 yılında vefat eden Hasan Rıza Temelli’nin ölüm haberlerinde yer alan isimlerde Sezai Temelli’nin ailesinden bir isme rastlamak mümkün değil. Hasan Rıza Temelli’nin Adalet Temelli ile olan evliliğinden Mehmet Ünal Temelli ve Fatma Mutlu İlmen adında çocukları oluyor. Ahmet Mithat Temelli, Behiye Temelli ile evlenmiş ancak çocuğu bulunmuyor.

hasan rc4b1za temelli vefat min

1960.02.22 ahmet mithat temelli vefat min

sezai temelli ismet inonu soy agaci min

Dolayısıyla Sezai Temelli, İsmet İnönü’nün ablası Seniha Okatan’ın torunu değil. İsmet İnönü’nün ablası, evliliğinden ölümüne kadar Okatan soyadını kullandı. Çocuklarının içinde de Temelli soyadında biri bulunmuyor.