Seydioğlu Baklavaları önünde bedava tatlı dağıtıldığı iddiası

Seydioğlu Baklavaları önünde bedava tatlı dağıtıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Alibeyköy’de bulunan Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma işletmesinden tulumba tatlısı satın almak için oluşan kuyruğu gösteriyor

Seydioğlu Baklavaları’nın Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in tahliyesi sonrası bedava tatlı dağıttığına dair herhangi bir bilgiye de ulaşılamadı.

İddia ilk olarak eğlence ve “troll” amaçlı kurulan Seydioğlu Baklavaları isimli Facebook sayfası tarafından ortaya atıldı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde paylaşılan bir fotoğrafın Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in tahliye edilmesinden sonra Seydioğlu Baklavaları’nın dağıttığı bedava tatlıları almak için kuyruk oluşturan insanları gösterdiği iddia edildi. Sosyalmedyahesapları ve SuperHaber.com, Memleket.com, 16punto.com ve Ciddigazete.com gibi haber siteleri tarafından dile getirilen iddia çok sayıda kullanıcı tarafından da paylaşıldı.  

Önder Şeren isimli Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan iddia dört bine yakın kişi tarafından retweet edilirken 27 binin üzerinde kullanıcı tarafından da beğenildi. 

EBJHTHwW4AAb Bk min

Ancak fotoğrafın Seydioğlu Baklavaları önünde bedava tatlı için bekleyen insanları gösterdiği iddiası doğru değil. İddiaya konu olan fotoğraf Pendik’te bulunan Seydioğlu Baklavaları şubesinin önünü değil, Alibeyköy’de bulunan Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma işletmesinden tulumba tatlısı satın almak için oluşan kuyruğu gösteriyor. Seydioğlu Baklavaları’nın Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in tahliyesi sonrası bedava tatlı dağıttığına dair herhangi bir bilgiye de ulaşılamadı. İddia ilk olarak eğlence ve “troll” amaçlı kurulan Seydioğlu Baklavaları isimli Facebook sayfası tarafından ortaya atıldı. 

İnsanların kuyruğa girdiği yer Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma işletmesi

Google Maps’ten bakıldığında söz konusu fotoğraf iddia edildiği gibi Seydioğlu Baklavaları şubesinin önünü değil, Alibeyköy’de yer alan Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma işletmesinin önünü gösteriyor.

google maps balkan tulumba min

Teyit, iddialar üzerine Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma işletmesinden bir isimle görüştü. Yapılan görüşmede söz konusu fotoğrafın kendi işletmelerinin önünde tatlı almak için sıra bekleyen insanların fotoğrafı olduğu ifade edildi. Görüşülen kişi fotoğrafın en az iki yıllık olduğunu belirtip söz konusu iddialar üzerine suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Ayrıca söz konusu işletmenin önünde insanların tatlı almak için zaman zaman kuyruk oluşturduğu da belirtildi.

74892F85 7C7A 463F B2A0 59955B789CB5 min

Foursquare’de yer alan fotoğraflar incelendiğinde Meşhur Balkan tulumba önünde sıra bekleyen vatandaşlar fark edilebiliyor.

foursquare balkan tulumba min

Seydioğlu Baklavaları’nın bedava tatlı dağıttığı iddiası parodi bir içerik

İstanbul Pendik’te hamile bir kadının ve eşinin bulunduğu araca saldırmaları sonrasında 8 Temmuz 2019’da tutuklanan Hasan ve Hüseyin Sel’in, 30 Temmuz 2019’da gerçekleşen ilk duruşmada tahliye edilmelerinin ardından bedava tatlı dağıttıklarına dair sosyal medyada ve Memleket.com, SuperHaber.com, 16punto.com ve Ciddigazete.com gibi haber sitelerinde iddialar ortaya atıldı. Facebook’ta Seydioğlu Baklavaları adlı sayfa tarafından tahliye kararının ardından bedava tulumba tatlısı dağıtılacağına dair paylaşım yapıldı. Gönderide söz konusu iddiada yer alan tatlı kuyruğunda bekleyen insanları gösteren fotoğraf bu hesap tarafından paylaşıldı.

seydioglu baklavaları min

\"\"

Seydioğlu Baklavaları Facebook sayfasının bilgilerine bakıldığında sayfanın hakkında kısmında “Tamamen troll amaçlı bir sayfadır” ifadesi görülüyor. Ayrıca sayfanın oluşturulma tarihi ise Sel kardeşlerin hamile kadına araçta saldırdıktan iki gün sonrası olan 9 Temmuz 2019. 

\"\"

\"\"

Troll paylaşımlar yapmak amacıyla kurulduğu belirtilen Facebook hesabı daha sonra kapatılmış. Yaptığı son paylaşımda Seydioğlu’yla bir ilgisinin olmadığını belirtmiş ve sayfanın amacının “vatandaşların hırslarını atabilecekleri bir mecra oluşturmak” olduğunu ifade etmiş.

\"\"

Öte yandan Seydioğlu Baklavaları’nı da arayan Teyit, işletmeye ulaşamayınca Seydioğlu Pendik şubesinin yanında yer alan Yılmazlar AVM işletmesi ile görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Seydioğlu Baklavaları’nın Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in tahliye kararının ardından bedava tatlı dağıtmadığı bilgisi edinildi. Seydioğlu tabelalarının söküldüğünü belirten esnaf, Seydioğlu Baklavaları yazan kutulara da el konulduğunu ifade etti. Hürriyet muhabiri Dinçer Gökçe tarafından tabelaların indirilmesi ve Seydioğlu yazan kutulara el konulmasının Seyidoğlu Baklava’nın marka değerlerine zarar verdiği gerekçesiyle açtığı dava sonucu gerçekleştirildiği belirtildi. Seydioğlu Baklavaları’nın sahibi Hasan Sel ve Hüseyin Sel tarafından trafikte hamile kadının ve eşinin bulunduğu araca gerçekleştirdikleri saldırı sonrası Seyidoğlu Baklava, isim benzerliğinden dolayı zararlarının artmaması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi talebiyle mahkemeye başvurmuştu. Mahkemenin ihtiyati tedbir kararı vermesiyle de 5 Ağustos 2019’da Seydioğlu tabelaları indirildi. 

\"\"

Tahliye edilmelerinin ardından lokma dağıttıklarına dair delil olmasa da serbest bırakılan Hasan Sel ve Hüseyin Sel’in yakınlarının kurban kesipdağıttılarına ilişkin haberler mevcut.

Sonuç olarak fotoğrafın Seydioğlu Baklavaları'nın önünde bedava tatlı için insanların kuyruk oluşturduğunu gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğraf, Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma işletmesinin önünden çekilmiş. Seydioğlu Baklavaları’nın bedava tatlı dağıttığı iddiaları da gerçeği yansıtmıyor.

Söz konusu içerik, fotoğrafın iddia edilen olayla bir ilişkisinin olmaması sebebiyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “hatalı ilişkilendirme”ye girerken, bedava tatlı dağıtma gibi bir durumun olmaması ve bu iddianın “troll” amaçlı paylaşımlar yapan bir sayfa tarafından ortaya atılması sebebiyle de “uydurma” ve “parodi”ye örnek olarak gösterilebilir.