Şehitlere Saygı Yürüyüşü'nden olduğu iddia edilen dans görüntüleri doğru mu?

Şehitlere Saygı Yürüyüşü'nden olduğu iddia edilen dans görüntüleri doğru mu?

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

ABC, Gazete Demokrat gibi haber sitelerinde yer alan haberlerde, Kayseri’de 17 Aralık’ta gerçekleşen bombalı saldırı nedeniyle hayatını kaybeden askerler için 24 Aralık’ta düzenlenen “Şehitlere Saygı Mitingi”nde bazı vatandaşların dans ettiği iddia edildi. Bu iddia sosyal medya platformlarında da hızla yayıldı.

İddiaya konu olan videoda ise, bazı vatandaşların Diriliş Ertuğrul dizisinin müziği ile dans ettiği görülüyor.

Videonun çekildiği yer, mitingin düzenlendiği Cumhuriyet Meydanı.

Kayseri Deniz Postası isimli kullanıcı tarafından YouTube’a yüklenen video, daha önceki tarihlerde herhangi bir paylaşım sitesine yüklenmemiş. Bu nedenle görüntülerin eski tarihli bir mitinge ait olduğu iddialarının gerçek dışı olduğunu söylemek mümkün.

Söz konusu videodaki görüntüler ile miting sırasında farklı açılardan çekilen videolar karşılaştırıldığında da videonun çekildiği konuma ilişkin ipuçları göze çarpıyor.

Bazı vatandaşların dans ettiği görüntülere ilişkin videonun 10. saniyesinde, arka tarafta bir binada yer alan “Milletin Başkanı” yazılı afiş, mitingin olduğu gün çekilen farklı bir videoda da görülüyor.

milletin baskani dans videosu

 

Vatandaşların dans ettiği videodan ekran görüntüsü

milletin baskani baska goruntu

Mitinge ait başka bir videodan alınan ekran görüntüsü

 

Görsellerdeki bir diğer benzerlik ise, mitingde ses sistemi için kullanılan büyük hoparlörlerin durduğu yer. Aynı afiş ve ses sistemini, mitinge katılan vatandaşların sosyal medya hesaplarından paylaştıkları fotoğraflarda da görmek mümkün.

Mitingi organize eden Milli Seferberlik Platformu Başkanı Oğuz Memiş teyit.orga yaptığı açıklamada, görüntülerin doğru olduğunu ancak kişilerin kendileriyle bir ilişkisi olmadığını ifade etti:

Terör olaylarına karşı bir organizasyon yaptık. Bu organizasyon şehir merkezine yaklaşık 4 kilometre ileride başladı. Biz oradayken, yürüyüşün son bulacağı Cumhuriyet Meydanı’nda da ses düzeni için çalışmalar yapılıyormuş. Biz öğleden sonra 14:00 gibi yaptık. Ses kontrolleri yapılırken 10:00 civarında Diriliş müziği çalınmış ve müzik çalarken yaşlı bir amca ve 2 bayan oynamışlar. Kesinlikle bizimle ve bizim organizasyonumuz ile bir alakası yok. Müziği çalan firma ses ayarları yapmak için bunu çalmış. Görüntülerdeki polis kıyafetli kişi zaten Kayseri’de tanınan ve biraz akli dengesi yerinde olmayan bir kişidir.