Seğmenler Parkı'na dikilen heykelin maliyetinin 350 bin dolar olduğu iddiası

Seğmenler Parkı'na dikilen heykelin maliyetinin 350 bin dolar olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Heykeltıraş İlhan Koman’a ait heykel 30 bin Türk Lirası değerinde, toplanan bağışlarla 2017 yılında yapıldı ve heykelin yapım aşamasında belediyeden hiçbir maddi yardım alınmadı.

Eserin ikinci kez bronza dökülmesinde görev alan heykeltıraş Erdal Duman, heykelde tasvir edilenin ise Paganist Yahudi sembolü değil, opera söyleyen kadın figürü olabileceğini söyledi.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın 11 Mayıs 2019 tarihinde açılış törenine katıldığı, Seğmenler Parkı’na dikilen heykelin maliyetinin 350 bin dolar olduğu iddia edildi. İddiada, heykelin Paganist Yahudi sembolü olan istiridye kabuğunda kadın figürünü sembolize ettiği de ileri sürüldü. Facebook’ta Abdurrahman Dilipak isimli sayfada 16 Mayıs 2019 tarihinde paylaşılan iddia şimdiye kadar üç binden fazla kez paylaşıldı.

segmenlerdeki heykelin maliyeti 350 bin dolar

Ancak, Mansur Yavaş’ın açılış törenine katıldığı heykelin maliyetinin 350 bin dolar olduğu iddiası doğru değil. Heykeltıraş İlhan Koman’a ait heykel 30 bin Türk Lirası değerinde, toplanan bağışlarla 2017 yılında yapıldı ve heykelin yapım aşamasında belediyeden hiçbir maddi yardım alınmadı. Eserin ikinci kez bronza dökülmesinde görev alan heykeltıraş Erdal Duman, heykelde tasvir edilenin ise Paganist Yahudi sembolü değil, opera söyleyen kadın figürü olabileceğini söyledi.

Heykel ilk olarak 1991 yılında Seğmenler Parkı’na dikilmişti

Söz konusu heykel, heykeltıraş İlhan Koman tarafından 1978 yılında Paris’te bir tiyatro eserinin sahne maskelerini yaparken tasarlanmış. Başta kilden yapılan bu küçük heykelciğin daha sonra bronza dökülmesi planlanmış ancak bu mümkün olmamış. Koman, söz konusu heykelcikle birlikte tiyatro için tasarladığı diğer eserleri ressam Abidin Dino’ya bırakmış. 30 Aralık 1986 tarihinde Koman’ın hayatını kaybetmesinden üç yıl sonra heykelcikler, Abidin Dino, Koman Ailesi ve Galeri Nev tarafından İtalya’da İlhan Koman’ın planladığı gibi bronza dökülmüş. Söz konusu heykelcik ise İtalya’da bir atölyede büyütülerek 31 Aralık 1991 tarihinde Sanatçı Ali Artun’un tasarladığı kaidenin üzerine yerleştirilmiş ve Ankaralılara yeni yıl armağanı olarak Seğmenler Parkı’nda açılışı yapılmıştı.

heykel 31 aralik 2019 tarihinde dikilmisti

Heykel 2016 yılında çalınmıştı

25 yıl Seğmenler Parkı’nda duran bronz heykel, 25 Mayıs 2016 tarihinde ortadan kayboldu. Başta parktaki güvenlik görevlilerinin bakım için kaldırıldığını söylediği heykelin çalındığı ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri o tarihte heykelin çalındığını doğrulamış ve gerekli işlemlerin başladığını duyurmuştu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi de heykelin kaybolmasında sorumluluğu bulunan yetkililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

ilhan koman heykeli calindi

Heykel bağışlarla yeniden yapıldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi ve Galeri Nev, heykelin yeniden yapılması için 2 Ağustos 2017’de “Kaybolan değerlerimizin yeniden üretimi için bir tuğlada siz koyun” adı altında bir bağış kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında bağış için toplanması gereken miktar 30 bin Türk Lirası olarak belirlendi. Kampanya sonunda 35 bin 151 Türk Lirası toplandı. Bu miktarın 30 bin lirası ile heykel yeniden bronza dökülürken, kalan miktarla da bağışçılar için plaketler yaptırıldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Biriminden bir yetkili, Teyit’e yaptığı açıklamada, heykelin yapımı için büyükşehir belediyesinden maddi bir yardım alınmadığını, heykelin 2017 yılında yapılan bağışlarla yeniden bronza döküldüğünü belirtti.

ilhan koman heykeli yeniden bronza dokuldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi heykelin yeniden dikilmesine izin vermedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yeniden yaptıkları heykeli Seğmenler Parkı’ndaki yerine koymak için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden görüşme talep etmişlerdi. Ancak, Büyükşehir Belediyesi heykelin yerine konulması için resmi olarak izin vermedi. Heykel, 2018 yılından beri Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bahçesinde sergileniyordu.

ilhan koman heykeli mimarlar odasi ankara subesinde

Heykelde opera söyleyen kadın figürü tasvir edilmiş olabilir

2017 yılında söz konusu heykelin de içlerinde olduğu, İlhan Koman’ın eserlerinin yer aldığı Efsanevi Yaratıklar Sergisi’nin küratörü ve heykelin ikinci kez bronza dökülmesinde görev alan heykeltıraş Erdal Duman Teyit’e yaptığı açıklamada eserde opera söyleyen kadın figürünün tasvir edildiğini söyledi. Duman, Koman’ın söz konusu eserin de aralarında bulunduğu 10 heykelciği, bir tiyatro eseri için tasarladığını belirtti. Heykeltıraş Erdal Duman’ın ifadesine göre Koman o zamanlar sahnede gördüğü kadın opera sanatçılarından etkilenmiş ve söz konusu heykelde de opera söyleyen kadın figürünü tasvir etmiş.

Duman’ın Efsanevi Yaratıklar Sergisi’nde beraber çalıştığı Galeri Nev’den Teyit’e konuşan bir yetkili ise ellerindeki belgelerde eserin tasvirine dair bir bilgi olmadığını söyledi.