Sedat Peker’in 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı desteklediğini duyurduğu iddiası

Sedat Peker’in 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı desteklediğini duyurduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Sedat Peker’in Cumhur İttifakı’na desteğini açıkladığı video 2019 yılından.

Peker, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın desteklenmesi için çağrı yapmış.

Peker’in resmi sosyal medya hesaplarında da güncel bir paylaşım yok.

Türkiye 14 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandığa gidecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasına dair kararı imzaladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu olarak açıklandı.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Sedat Peker’in 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nı desteklediğini duyurduğunu gösterdiği iddia edildi.

sedatpeker destek iddia

Sedat Peker’in Cumhur İttifakı’na destek videosu 2019 yılından

Videoyla ilgili tersine görsel arama sonuçlarına göre, video 13 Şubat 2019 tarihinden. Sedat Peker’e ait YouTube hesabında “Temel amca sen artık torun sevecek yaştasın” başlığıyla paylaşılmış. 

Peker, videonun tamamında şunları söylüyor:

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Amca. Şahsımla ilgili bazı sözlerinizi duydum. Demişsiniz ki Sedat Peker cesaretini Cumhur İttifakı’ndan alıyor. Size sözüm olsun. Yüce Allah şahit olsun. Ben cesaretimin tamamını sadece ve sadece Yüce Allah’tan alırım. Bunun dışında Ergenekon sürecinde 10 yıl haksız yere cezaevinde yattım. Bu süreyi iyi değerlendirdim. Türk Ceza Kanunu’nu satır satır okudum. Yüce Allah’tan aldığım gücün haricinde eğer ki cesaretimi söylemlerimde Türk Ceza Kanunu’nu çok iyi bilmemden aldığımı sizlerin de iyi bilmenizi isterim. Ancak şu da bir gerçek. Ben, akrabalarım ve arkadaşlarım bu seçimlerde ölümüne Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğiz. Ülkemizin milli bekası için, çocuklarımızın geleceği için, sevdiğimiz bütün her şey için Cumhur İttifakı’nı destekleyeceğiz.

Peker Şubat 2019’daki destek açıklamasını, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerle ilgili yapmış.

Sedat Peker’in resmi sosyal medya hesaplarında da 2023 Genel Seçimleri’nde Cumhur İttifakı’na destek açıklaması yer almıyor. Peker’in son Twitter paylaşımı 3 Eylül 2022’den. 

Sedat Peker Mayıs 2021’den itibaren videolar yayınlayarak, siyasetçi, bürokrat, gazeteci pek çok isimle ilgili iddialar ortaya atmıştı. İddialar uzunca süre gündemi meşgul etti.