Sedat Peker’e 'En Hayırsever Youtuber' ödülü verildiği iddiası

Sedat Peker’e 'En Hayırsever Youtuber' ödülü verildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf SuperSaf Tv isimli YouTuber’ın görseli üzerine montajlanmış.

YouTube’un “Yılın en hayırsever YouTuberı” ödülü bulunmuyor.

Ödülü almak için kanal sahipleri kendileri başvuruda bulunuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda YouTube tarafından Sedat Peker’e “Yılın en hayırsever YouTuberı” ödülü gönderildiği iddia edildi. İddialarla paylaşılan görsellerde Sedat Peker’in elinde YouTube butonu tuttuğu iddia edilen bir fotoğraf eşlik ediyor. İddialar, “YouTube Sedat Peker’in nerede olduğunu buldu” metniyle de sosyal medyada yer almış.

sedat peker youtube odul iddiasi

Fotoğraf montajlanmış

İddia görsel incelendiğinde plakanın alt kısmında “Congratulations for surpassing 100,000 subscribers” (100 bin aboneyi geçtiğiniz için tebrikler) yazdığı görülebiliyor. Bu da ödülün “hayırseverlik” için olmadığının anlaşılması konusunda ilk ipucu olabilir. 

sedat peker youtube odul iddiasi closeup

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda ise orijinal haline ulaşıyoruz. Görsel, SuperSaf adıyla bilinen Safwan AhmedMia isimli YouTuber’a ait. AhmedMia, fotoğrafın orijinalinde 100 bin aboneyi geçtiği için YouTube tarafından gönderilen “Gümüş Üretici Ödülü” plaketini tutuyor. İddia görselinde “Sedat Peker TV” yazan kısımda ise “SuperSaf Tv” yazdığı görülebiliyor. “Yılın en hayırsever YouTuberı” yazdığı iddia edilen kısımda ise metin bulunmuyor. AhmedMia, 27 Ekim 2014’te görseli kapak olarak kullandığı bir video da yayınlamış.

supersaf tv

Sedat Peker’e ait olduğu iddia edilen görselin montajlanmış olduğunu anlamanıza yardımcı olabilecek bir diğer yol ise fotoğrafı negatife döndürmek ve ışık ayarlarıyla oynamak. Böylece montaj yapılan bölgelerdeki doğal durmayan pikseller dikkati çekiyor. Örneğin bu görselde Sedat Peker’in başının arka kısmında montajlanmayı ele veren bozulmalar mevcut.

sedat peker negatif

YouTube’un “Yılın en hayırsever YouTuberı” diye bir ödülü yok

YouTube, üyelerine ödül olarak “buton” yolluyor. Ancak bu butonlar “hayırseverlik” gibi özellikler için değil, belli takipçi sayılarını geçenlere gönderiliyor. “YouTube Creator Awards” yani “YouTube Üretici Ödülleri,” en küçüğü 100 bin takipçiden başlamak üzere 100 milyon takipçiye kadar çeşitli mihenk taşlarını temsil ediyor ve bu sayılara ulaşan üreticilere gönderiliyor. Şu an 100 milyon takipçiye ulaşarak özel butona sahip olduğu bilinen dört kanal bulunuyor.

Ancak bu ödüller herkese verilmiyor. YouTube topluluk kurallarına uymak, telif haklarını aşmamak gibi çeşitli kurallara bağlı olarak başvuru yapan ve kurallara uyan kanallara ödülleri gönderiyor. Yani yalnızca belli bir sayıya ulaşmak ödül sahibi olmak için yeterli değil.

Sedat Peker’in YouTube kanalı 28 Haziran 2021 itibariyle 1,19 milyon aboneyi geçmiş durumda. Yani kanal, başvurması ve kuralları yerine getirmiş olması durumunda 1 milyon abone için verilen “Altın Üretici Ödülü’nü” almaya hak kazanabilir

Ödülü almak için kanal sahipleri kendileri başvuruda bulunuyor. Başvuru sırasında ödülün teslim edileceği adresi de onlar giriyor. Yani Peker ödül almış olsaydı da bu YouTube’un onu bulduğunu göstermezdi. Ödül, başvurucunun istediği adrese gönderilirdi.

Sedat Peker’in herhangi bir başvuru yapıp yapmadığına ya da Peker’e buton gönderildiğine dair bilgi bulunmuyor. Çünkü YouTube’un böyle bilgileri paylaştığı bir açık kaynak yok.