Seçmenlerin genel seçimler için 14 Şubat tarihine kadar adres değişikliği yapmaları gerektiği iddiası

Seçmenlerin genel seçimler için 14 Şubat tarihine kadar adres değişikliği yapmaları gerektiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Seçmenlerin ikametlerini üç ay öncesine kadar değiştirmeleri yalnızca yerel seçimler için geçerli.

Teyit, konuyla ilgili CHP Yüksek Seçim Kurulu yetkilisi Hadimi Yakupoğlu ve İyi Parti YSK yetkilisi Mustafa Tolga Öztürk’e ulaştı.

Her iki yetkili de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde seçim takvimi ve seçmen listelerinin askı süreci içinde ikametgâh adresinin değiştirilebileceğini söyledi.

Seçmen listeleri yaklaşık iki hafta kadar askıda kalıyor.

2023 Genel Seçimleri için henüz seçim takvimi açıklanmadı.

6 Şubat 2023’te yaşanan depremin ardından, Türkiye’nin genel seçim takvimiyle ilgili belirsizlikler de sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimin 14 Mayıs 2023’te olabileceğini açıklamıştı. Bu nedenle özellikle birçok öğrencinin seçim dönemine yaklaşırken ikametgâh değişikliği tartışmaları da gündeme gelmişti. 

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda seçmenlerin genel seçimler için 14 Şubat 2023 tarihine kadar ikametgâh değişikliği yapmaları gerektiği iddia edildi. 

adres degisikligi 14 subat

Genel seçimler için seçim takvimi ve seçmen listelerinin askı süreci içinde ikametgâh değişikliği yapılabiliyor

İkametgâh adreslerinin üç ay önceye kadar değiştirilmesi yalnızca 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Kanunu için yani yerel seçimler için geçerli

uc ay onceye kadar adres degisimi

Teyit, konuyla ilgili CHP Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yetkilisi Hadimi Yakupoğlu ve İyi Parti YSK yetkilisi Mustafa Tolga Öztürk’e ulaştı. Her iki yetkili de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde seçim takvimi ve seçmen listelerinin askı süreci içinde ikametgâh değişikliği yapabileceğini söyledi. Seçmen listeleri yaklaşık iki hafta kadar askıda kalıyor.

YSK’nin resmi sitesinde de ikametgâh değişikliğinin seçmen listelerinin askı süresi içinde yapılabileceği bilgisi yer alıyor. 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde yapılan haberlerde de seçmen listesi askıya çıktıktan sonra düzeltmeler ve eksiklikleri gidermek için bir zaman tanındığı belirtilmiş

Ayrıca 2023 Genel Seçimleri için henüz seçim takvimi açıklanmadı. Yani genel seçimlerde ikamet adresinizi değiştirmek için 14 Şubat son gün değil.