Savcı Sayan'ın fotoğrafını çektiği kişinin Zekeriya Öz olduğu iddiası

Savcı Sayan'ın fotoğrafını çektiği kişinin Zekeriya Öz olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Zekeriya Öz değil; Ağrı Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Emin Oral Bülbüloğlu.

Bülbüloğlu'nun diğer fotoğraflarıyla karşılaştırıldığında aynı kişi olduğu görülüyor.

Teyit aynı günden bir başka fotoğrafa daha ulaştı. Savcı Sayan'ın Teyit'le paylaştığı fotoğrafta Bülbüloğlu'nun yüzü net bir şekilde seçilebiliyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselle Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan'ın hakkında yakalama kararı bulunan eski savcı Zekeriya Öz'ün fotoğrafını çektiği anları gösterdiği iddia edildi.

fotografin savci sayan ve zekeriya ozu gosterdigi iddiasipng

Fotoğraf ilk olarak içerik üreticisi Arif Kocabıyık tarafından Twitter’da paylaşılmış. Kocabıyık, Savcı Sayan’ı etiketleyerek fotoğraftaki kişinin Zekeriya Öz olup olmadığını sormuş.

Fotoğraf daha sonra suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in Deli Çavuş hesabını taklit eden, @delicavus_ntln adlı hesap tarafından yaygınlaştırılmış. Peker’e ait orijinal hesabın kullanıcı adı @delicavus_nth.

Fotoğraftaki kişi Emin Oral Bülbüloğlu

Paylaşımdaki kişi ile Zekeriya Öz’ün fotoğraflarını karşılaştırdığımızda, ilk anda benzerlik kurulabilse de, dikkatli bakınca yüz, kaş ve bıyık yapılarında farklılıklar olduğu görülüyor. 

savci sayan iddia gorsel yakinda

zekeriya oz gorselpng

Özellikle kaş yapısının farklılıkları ilk anda fark edilenlerden. 

Diğer taraftan kullanıcıların fotoğraftaki kişinin Ağrı Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Emin Oral Bülbüloğlu olduğunu belirten paylaşımlar yaptığı fark ediliyor. 

Emin Oral Bülbüloğlu’nun fotoğraflarına baktığımızda benzerlikler fark ediliyor. Bülbüloğlu’nun kaydedilmiş birçok fotoğrafı basında ve valiliğin internet sitesinde bulunuyor.

emin bulbuloglu gorsel

İki fotoğrafta yüz yapısına dair detaylar benzerlikleri gösteriyor. 

Bülbüloğlu ismi üzerinden arama sürdürüldüğünde Sayan’la 2020 yılından beraber fotoğraflarına da ulaşılabiliyor. Fotoğraf Sayan’ın, Bülbüloğlu’nu makamında ziyaret ettiğinde çekilmiş.

savci sayan emin bulbuloglu gorselpng

Teyit aynı günden farklı karelere ulaştı

Teyit, fotoğraftaki kişiyi ve hikayesini sormak için Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’a ulaştı. Sayan, fotoğraftaki kişinin İl Çevre Müdürü Emin Oral Bülbüloğlu olduğunu doğruladı. Fotoğrafın Ramazan ayında çekildiğini belirten Sayan, Bülbüloğlu ve diğer müdürlerle birlikte Ağrı Murat nehri projesi ile ilgili toplantı yaptıkları günden olduğunu söyledi. Savcı Sayan fotoğrafın Ağrı Valiliği İl Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün ofisinde kaydedildiğini de aktardı.

Sayan Teyit ile aynı günden kaydedilmiş bir fotoğraf da paylaştı. Sayan’ın paylaştığı fotoğrafta Bülbüloğlu’nun iddia görseldeki kıyafetlerini karşılaştırınca aynı olduğu görülüyor. Ayrıca Bülbüloğlu’nun oturduğu koltuk da aynı.

emin bulbuloglu ayni gun orjinal fotograf

emin bulbuloglu iddia gorsel yakindan

Savcı Sayan fotoğrafın çekildiği tarihin 13 Nisan 2022 olduğunu da belirtti. Paylaştığı ekran görüntüsünde fotoğrafın tarihi, saati ve aynı günden başka fotoğrafların yer aldığı da görülüyor. Fotoğraf 12 Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gece saat 01:37’de kaydedilmiş.

emin bulbuloglu exif bilgi tarih saatpng

Fotoğraf 13 Nisan tarihinde gece saat 01:37’de çekilmiş. Galeri görselin sağ alt tarafında aynı günden başka fotoğraflar fark ediliyor.

Zekeriya Öz ile Sayan'ın paylaştığı fotoğraf yan yana konulduğunda ise farklılık daha da belirginleşiyor.

oz bulbuloglu kiyaslamapng

Soldaki fotoğraf Zekeriya Öz - sağdaki fotoğraflar Emin Oral Bülbüloğlu

Bununla birlikte iddia görselde televizyonun açık olduğu da seçiliyor. Görseli yakınlaştırdığımızda HaberTürk kanalında Fatih Altaylı’nın sunduğu bir program olduğunu tahmin ediyoruz.

savci sayan oda televizyon

12 Nisan tarihinde Fatih Altaylı’nın saat 21'de başlayan ve gece saatlerine kadar devam eden Teke Tek adlı programı vardı. Programdan yakaladığımız detayı görselle karşılaştırdığımızda aynı program olduğu anlaşılıyor

fatih altayli teke tek 12 nisanpng

Bir dönem kamuoyunu yakından ilgilendiren Ergenekon gibi davalarla gündeme gelen Zekeriya Öz, HSYK tarafından hakimlikten ihraç edilmişti. “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından dolayı tutuklanmaları için “yakalama kararı” çıkarılan Öz sonrasında yurtdışına kaçmıştı. Öz halen aranıyor.