Vietnam esiri askerin mors alfabesiyle işkence kelimesini kodladığı iddiası

Vietnam esiri askerin mors alfabesiyle işkence kelimesini kodladığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Video, 2 Mayıs 1966’da Denton’un savaş esiri olduğu dönemde çekilmiş.

Jeremiah Denton, görüntülerde Mors alfabesi ile “torture” yani “işkence” kelimesini kodluyor.

YouTube’a yaklaşık 10 yıl önce yüklenen bir videoya göre, Jeremiah Denton isimli bir ABD askeri Vietnam’da esir tutulduğu süreçte mors alfabesiyle “işkence” (torture) kelimesini gözleriyle kodluyor. 

vietnam mors alfabe Paylaşımda şu ifadeler yer aldı: 

“Vietnam’da esir düşen ve yedi yıl boyunca işkenceye maruz kalan Jeremiah Denton isimli ABD askeri, 17 Mayıs 1966’da propaganda amaçlı kayda alındığı esnada gözlerini kırparak mors alfabesiyle “torture (işkence)” kelimesini kodluyor.”

Video o tarihten beri sosyal medyada farklı zamanlarda dolaşıma giriyor ve oldukça ilgi görüyor. 

torture mors alfabesiyle kodladigi iddiasi

Görüntü ABD arşivlerinde var 

Anahtar kelimelerle konuya dair arama yaptığımızda Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri’nin internet sitesinde bazı bilgilere erişilebiliyor. Buna göre emekli Tuğgeneral Denton, Vietnam tarafından normal tahliye prosedürüyle serbest bırakılan ilk Amerikalı mahkum olarak tanımlanmış. 

Tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda ise Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal arşivine ulaşıyoruz. Arşivde yer alan bilgilere göre Denton, 2 Mayıs 1966 yılında Kuzey Vietnamlıların propaganda kampanyasının bir parçası olarak Japon bir muhabire açıklamalarda bulunmuş. Söyleşinin yayınlanmasının ardından ABD Deniz İstihbaratı videoyu incelemiş ve Denton’un Mors alfabesiyle işkence (torture) kelimesini kodladığını fark etmiş.

vietnam mors

Konuya ilişkin ABD Milli Savunma Üniversitesi ve Müşterek Kuvvetler Kurmay Koleji tarafından yayınlanan bir makalede de Denton’un esir düştüğü ve Mors alfabesiyle “işkence” kelimesini kodladığı doğrulanıyor. 

Denton’un hikayesinin anlatıldığı “When Hell Was in Session” adlı bir kitap ve aynı ismi taşıyan bir de film var. Kitap ve filmdeki hikaye iddiada yer alan ifadelerle uyuşuyor. Jeremiah Denton, Amerika’da bir kahraman olarak görülüyor ve hayatı kitap, film ve haberlere konu olmuş.  

Mors alfabesi ile Denton’un videodaki kodlamasını karşılaştırdığımızda kodlanan kelimenin “torture” yani “işkence” olduğunu doğruluyoruz. 

mors alfabesi

Jeremiah Denton, 28 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybetti. 

İşkenceyi kodladıktan sonra neler oldu? . 

Röportaj sırasında “işkence” kelimesini kodladığı fark edildikten sonra Denton, tecritte daha uzun zaman geçirdi ve başka bir hapishaneye nakledildi. Denton ve diğer esirler, Hanoi Yürüyüşü’ne katılmaya zorlandı. Hanoi Yürüyüşü, Vietnamlı sivillerin katıldığı ve esirlere taş, sopa, şişe gibi nesneler attıkları bir yürüyüştü. 

Denton, 12 Şubat 1973’e kadar savaş esiri olarak tutuldu.