15 Aralık 2022 Saraçhane mitingine katılım sayılarıyla ilgili iddialar

15 Aralık 2022 Saraçhane mitingine katılım sayılarıyla ilgili iddialar

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Mitingin başında çekilen fotoğraflara göre hesaplama yaptığımızda alanda ortalama 25 bin yurttaşın olduğu söylenebilir.

Mitingin sonlarına doğru artan kalabalıkla birlikte alanda ortalama 60 bin kişinin yer alabileceği tespit ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın karar duruşması 14 Aralık 2022 tarihinde görüldü. İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verilirken, hakkında siyasi yasak uygulanmasına da hükmedildi

Kararın açıklanmasının ardından, 15 Aralık 2022 tarihinde İstanbul Saraçhane’de Altılı Masa'da bulunan liderlerinin de katılım sağladığı, ''Millet, iradesine sahip çıkıyor'' başlıklı bir miting düzenlendi

Gündemi, Saraçhane mitinginde söz alan parti liderlerinin açıklamaları oluştururken, mitinge kaç yurttaşın katıldığı da ayrı bir tartışma konusu oldu. İBB kaynaklarına göre mitinge 200 bin yurttaş katılırken, Emniyet’e göre 25 bin kişi katıldı

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise mitinge 25 bin yurttaşın dahi katılım göstermediğini iddia etti.

15 aralik 2022 sarachane mitingi fuat ugur min

Miting başlamadan önce çekilen fotoğrafa göre alanda 25 bin yurttaş bulunuyor 

Önemli mitingler ve konserler başta olmak üzere çeşitli etkinliklere kaç yurttaşın katılım sağladığı tartışma konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda kullanabileceğimiz en önemli araç, MapChecking. Sosyal medyadaki fotoğrafları, videolar üzerinden bu aracı da kullanarak mitinge kaç kişinin katıldığına dair bir çıkarımda bulunabiliriz. 

Çağrıların ardından vatandaşlar gün boyu Saraçhane’de toplanmaya başladı. İlk konuşmacı Ekrem İmamoğlu sahneye çıktığında neredeyse hava kararmak üzereydi. İmamoğlu saat 17.20 civarında kürsüye çıkmıştı. Gün batımı ise 17.36 olarak görünüyor. Gündüz saatlerinde diğer paylaşılan görseller incelendiğinde de iddiadaki fotoğraftan daha kalabalık bir görünüme rastlanıyor. Yani sosyal medyada TV100 yazarı Fuat Uğur’un paylaştığı fotoğrafın miting başlamadan önce erken saatlerde çekildiği söylenebilir. 

Ayrıca bu fotoğraf aracılığıyla henüz miting başlamadan önce kaç yurttaşın bulunduğuna dair bir çıkarımda bulunabiliriz. 

15 aralik 2022 sarachane mitingi sarachane google maps goruntusu 1fw min

İşaretlenen kareler arasındaki alanı MapChecking’de tespit ettiğimizde ve bir metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu senaryoyu baz aldığımızda, alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 30 bin olarak görülüyor.

15 aralik 2022 sarachane mitingi mapchecking 1 min

Metrekare başına beş kişinin düşmesi, alanda adım atılacak yer olmadığı ve katılımcıların bedenlerinin neredeyse birbirine değdiği anlamına geliyor.

mapchecking gorsel

Solda: metrekare başına iki kişi - Sağda: metrekare başına beş kişi 

(Kaynak: Prof. Dr. G. Keith Still)

Yapılan hesaplamayı, bir metrekarede üç kişinin yan yana ayakta durduğu bir senaryoda tekrarladığımızda ise bu alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 20 bin olarak tespit ediliyor.

15 aralik 2022 sarachane mitingi mapchecking 2 min

İki senaryonun ortalamasını aldığımızda, miting başlamadan dahi Saraçhane’de ortalama 25 bin yurttaşın bulunduğunu varsayabiliriz. 

Mitingin sonlarına doğru alanda ortalama 60 bin yurttaş olduğu söylenebilir

Mitingin bitmesine doğru farklı açılardan çekilen fotoğraflar ve videolar da sosyal medyada paylaşıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in mitingin sonlarına doğru paylaştığı bir fotoğraf incelendiğinde kalabalığın Saraçhane Parkı’na doğru yayıldığı görülüyor. Aynı fotoğraftan kalabalığın Macar Kardeşler Caddesi’ni Saraçhane Arkeoloji Parkı hizasına kadar doldurduğunu da görebiliyoruz

15 aralik 2022 sarachane mitingi buyukersen min

Büyükşehir Çalışıyor adlı sosyal medya kullanıcısının,  farklı bir açıdan paylaştığı başka bir fotoğraf incelendiğinde de mitinge katılan yurttaşların Haşim İşcan Geçidi’nin iki yönünü de doldurduğu görülüyor

15 aralik 2022 sarachane mitingi buyuksehir calisiyor min

TELE1 ekranlarından yayınlanan ve Saraçhane’den çekilen drone görüntüleri incelendiğinde ise kalabalığın İBB binasının ötesine geçtiği görülüyor.

Bu drone görüntüsü diğer fotoğraflardan elde edilen bulguları da destekliyor. 

15 aralik 2022 sarachane mitingi dron goruntusu min

Bu görsellerden elde edilen alanları MapChecking’de işaretlediğimizde ve bir metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu senaryoyu baz aldığımızda, alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık 70 bin olarak çıkıyor. 

15 aralik 2022 sarachane mitingi mapchecking 3 min

Yapılan hesaplamayı, bir metrekarede üç buçuk kişinin yan yana ayakta durduğu bir senaryoda tekrarladığımızda ise bu alana sığabilecek insan sayısı yaklaşık olarak 50 bin

sarachane uc bucuk kisi goruntu

İki senaryonun ortalamasını aldığımızda ise mitingin sonlarına doğru Saraçhane’de ortalama 60 bin yurttaşın bulunduğunu varsayabiliriz. 

Bunun yanında, İBB kaynaklarına dayandırılan, mitinge 200 bin yurttaşın katılım sağladığı iddialarının doğru olması için de bir metrekarede beş kişinin yan yana ayakta durduğu senaryoda kalabalığın alana şu şekilde yayılması gerekiyor:

15 aralik 2022 sarachane mitingi mapchecking 5 min

Yani, yaptığımız hesaplamaya göre, 15 Aralık 2022 Saraçhane mitingine kaç yurttaşın katıldığına yönelik ortaya atılan tüm iddiaların hatalı olduğunu söyleyebiliriz.

Güncelleme: 23/12/2022

Alanda üç buçuk kişi üzerinden yapılan hesapta bulunan 50 bin kişi ile ilgili görsel değiştirildi.