Şanlıurfa’da oy pusulalarına Erdoğan’a mühür basıldığını gösteren videoyla ilgili ne biliyoruz?

Şanlıurfa’da oy pusulalarına Erdoğan’a mühür basıldığını gösteren videoyla ilgili ne biliyoruz?

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı

Bulgular

CHP İstanbul Milletvekilleri Ali Şeker ve Oğuz Kaan Salıcı, videonun Şanlıurfa'da Harran'da Minare köyünde çekildiğini söyledi.

Milletvekilleri ve Şanlıurfa Barosu, yetkili avukatların köye yönlendirildiğini ve İlçe Seçim Kurulu'na itiraz edildiğini aktardı.

Teyit, itiraz tutanaklarına ulaştı.

Tutanakta, toplu oy kullanılmasının tespit edildiği ve gerekli itirazların yapıldığı belirtiliyor.

Videoyu paylaştığı iddia edilen Ahmet Sezer Ardan, suçlamaları reddediyor.

Valilik toplu oy kullanılmadığını açıkladı fakat adli işlem başlatıldığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, videonun 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri'nde Şanlıurfa’da bir sandıktaki tüm oy pusulalarına Recep Tayyip Erdoğan’a mühür basıldığını gösterdiği öne sürüldü.

sanliurfa oy pusulasi iddiasi

Görüntüler tersine görsel arama yöntemiyle arandığında, görüntülerin eski tarihli olduğuna dair bir bulguya ulaşılamıyor. Oy pusulası detaylı incelendiğinde, 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri için basılan Cumhurbaşkanlığı seçimi oy pusulalarıyla uyumlu olduğu görülüyor. Bu durum, görüntülerin eski tarihli olma ihtimalini bertaraf ediyor.

Paylaşımlarda videoyu Instagram hikayelerden "@ahmet__arslan63" ve “@a.sezerardan” adlı kullanıcıların paylaştığı görülüyor. Teyit, paylaşım yapan kullancılara ulaşmaya çalıştı fakat kullanıcılar henüz soruları yanıtlamadı.

Teyit itiraz tutanaklara ulaştı

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için Şanlıurfa’da görevli olan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’e ulaştı. Şeker, Şanlıurfa Harran'da Minare Mahallesi'nde çekildiğini aktardığı video ile ilgili bölgedeki avukatların itirazda bulunduğunu aktardı. Ali Şeker, itiraz dilekçesini ve dilekçenin teslim edildiğini gösteren belgeyi paylaştı.

sanli urfa dilekce itiraz

Teyit ile paylaşılan tutanağa göre Şanlıurfa ili Harran ilçesi Minare Mahallesi Şehit Mehmet Arslan İlk ve Ortaokulunda saat 11.20 sıralarında toplu olarak eline almış olduğu oy pusulalarına seri olarak "Evet" mührü bastığı görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine usulsüz oy kullanıldığı gerekçesiyle Harran İlçe Seçim Hakimi Emrah Kayasan, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, CHP itiraz yetkilisi Avukat Kemal Eren Akalın, Harran Kaymakamı İbrahim Gültekin, jandarma komutanı ve 1113 nolu sandık kurulu eşliğinde bu duruma itiraz etmiş.

sanliurfa itiraz tutanagi 1 1

sanliurfa itiraz tutanagi 2 1

Tutanakta yer alan ifadeye göre kullanılmayan 66 adet zarf, 173 adet mühürlü Cumhurbaşkanlığı pusulası, mühürsüz 36 adet Cumhurbaşkanı pusulası, mühürlü 208 adet milletvekili pusulası ile birlikte sandıkta o saate kadar 177 seçmenin oy kullandığı tespit edilmiş. Ek olarak, sandık kuruluna bir paket Cumhurbaşkanlığı ve bir paket milletvekili oy pusulası, tomar halinde oy kullanma zarfı teslim edildiği, paket oy pusulalarının 390 adet olduğu, oy zarflarının ise 245 adet olduğu ve kesin olmayan sayıma göre iki adet zarf ile dört adet Cumhurbaşkanlığı pusulasının eksik olabileceğinin görüldüğü tespit edilmiş.

Tutanakta usulsüz oy kullandığı iddia edilen Ahmet Sezer Ardan'ın da beyanı da yer alıyor. Ardan, videoyu gün içinde sosyal medyadan görerek indirdiğini belirterek toplu oy verme işlemi yapmadığını söylemiş. Yani Ahmet Sezer Ardan, suçlamaları reddediyor.

Milletvekili Ali Şeker, bahsi geçen oy pusulalarıyla ilgili itirazlarını sunduklarını ve pusulaların iptali için Şanlıurfa'da konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Şeker, saat 15.30 itibariyle hakimin bölgeye gelip gerekli incelemelerde bulunduğunu da aktardı. Ayrıca ikinci bir itirazın da yapıldığını ekledi.

Benzer şekilde CHP İstanbul Milletvekilleri Oğuz Kaan Salıcı da Twitter’dan açıklama yaparak sosyal medyaya yansıyan bu görüntülerin Şanlıurfa'nın Harran ilçesine bağlı Minare köyünde çekildiğini aktardı. Salıcı, sandık kurulu üyeleri darp edildikten sonra bu görüntülerin ortaya çıktığını iddia etti. Oğuz Kaan Salıcı, yetkili avukatların köye yönlendirildiğini ve İlçe Seçim Kurulu'na itiraz edildiğini de ekledi.

Teyit, Türkiye Barolar Birliği’nin oluşturduğu 14 Mayıs Seçim Güvenliği Yardım Masası’na ve Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel’e ulaştı. Şanlıurfa’daki yetkililer, kendilerine ihbar geldiğini ve itirazların yapıldığını aktardı.

Valilik, yapılan ilk inceleme sonucunda toplu oy kullanımı tespit edilmediğini açıkladı. Valilik, sandık görevlilerinin darp edilmediğini ve videodaki kişilerle ilgili adli işlem başlatıldığını ekledi.

Konuyla ilgili gelişme oldukça analiz güncellenebilir.

Güncelleme: 14/05/2023

Teyit'in ulaştığı itiraz tutanakları analize eklendi.