Sandık kurulu mührünün pusulada adaylara bulaşması durumunda oyun geçersiz sayılacağı iddiası

Sandık kurulu mührünün pusulada adaylara bulaşması durumunda oyun geçersiz sayılacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

135 sayılı Sandık Kurullarının Oluşumu ile Görev Yetkileri başlıklı genelgenin 42. maddesindeki hükme göre, sandık kurulu mührünün pusulada bir adaya bulaşması durumunda oylar geçersiz sayılmıyor.

Teyit’in ulaştığı İyi Parti ve CHP YSK temsilcileri de sandık kurulu mührünün bulaşması halinde oyların geçersiz olmayacağını belirtti.

Türkiye’de 14 Mayıs 2023 sabah saat 8.00 itibariyle oy verme işlemleri başladı. Sosyal medyada seçimle ilgili şüpheli bilgilerle karşılaşmak olası. 

Sosyal medyadaki bir paylaşımda, oy pusulasının arka tarafına basılan sandık kurulu mührünün pusulada bir adaya bulaşması durumunda oyların geçersiz sayılacağı iddia edildi. 

sandik kurulu muhru iddiasi

Sandık kurulu mührünün bulaşması oyları geçersiz kılmıyor 

135 sayılı "Sandık Kurullarının Oluşumu ile Görev Yetkileri" başlıklı genelgenin 42. maddesinde hangi durumlarda oy pusulalarının geçerli ve geçersiz olacağı hükümleri yer alıyor. 

Buna göre, “Birleşik oy pusulasının katlanarak zarfa konulması sebebiyle “Tercih” veya “Evet” mührü ile oy pusulasının arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi” oyu geçersiz kılmıyor. 

oylarin gecersiz kilmaz hukmu

Teyit, konuyla ilgili İyi Parti YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk’e ulaştı. Öztürk, sandık kurulu mührünün bulaşması durumunda oyların geçersiz sayılmayacağını belirtti. CHP YSK temsilcisi Hadimi Yakupoğlu da sandık mührünün bulaşmasının oyları gerçeksiz kılan bir durum olmadığını aktardı. Ayrıca eski YSK üyesi İlhan Hanağası da oyların geçersiz sayılmayacağını söyledi. 

Türkiye İşçi Partisi, sandık kurulu mührünün ön tarafa bulaştığı pusulalarla ilgili itirazda bulundu. Ancak güncel genelgeye göre ve YSK’nin açıklamasına göre, bu durumlarda oylar geçersiz sayılmayacak. 

YSK'nin açıklamasında, "Söz konusu pusulalar hakkında oy sayım ve döküm esnasında 298 sayılı Kanun'un 98 ve 101'inci ile Sandık Kurullarının Oluşumu, Görev ve Yetkilerini Gösterir 135 Sayılı Genelge'nin 41'maddeleri uyarınca işlem yapılması gerekmektedir." ifadesi yer alıyor. Yani 41. madde gereği oylar geçerli sayılacak.