Samsung'un Apple'a olan 1 milyar dolarlık tazminatı 30 tır dolusu 5 cent ile ödediği iddiası

Samsung'un Apple'a olan 1 milyar dolarlık tazminatı 30 tır dolusu 5 cent ile ödediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddianın kaynağı, “paperblog” isimli bir mizah sitesi.

Samsung’un tazminatı 5 centlerle ödemesi çok daha masraflı olurdu.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

İnternette farklı zamanlarda tekrar tekrar gündeme gelen ünlü şehir efsanelerinden biri Samsung ve Apple arasında yaşandığı belirtilen bir iddia. İki büyük markanın patent meselelerinden dolayı mahkemelik olması neticesinde ortaya çıkan bu şehir efsanesi, Samsung’un 1 milyar dolarlık tazminat cezasını Apple’a, 30’dan fazla kamyonla 5 centlik bozukluklar şeklinde ödediği yönünde.

Ayrıca efsanede, tazminatın ödeme ayrıntılarında nasıl ödeneceğine dair herhangi bir madde bulunmamasının Apple’ın elini kolunu bağladığı ve paraları kabul edecek banka arama telaşında olduğu iddia ediliyor.

İddia daha önce Milliyet, Türkiye Gazetesi, Sosyalmedya.co ve Teknolojioku gibi haber sitelerinde yer almış ve sosyal medyada da viral hale gelmişti.

samsun apple tazminat esfanesi

Son günlerde tekrar yaygınlaşan Samsung’un Apple’a tazminat borcunu 30 tır dolusu 5 centle ödediği iddiası doğru değil.

Bu iddianın çıkış noktası “paperblog” isimli bir site. Siteye bakıldığında haberin mizah/hiciv kategorisinde yer aldığı görülebiliyor. Ayrıca site haberin sonuna bir not ekleyerek, “Bu haberin doğru olduğuna inanmadınız değil mi, ama kabul edin eğlenceli buldunuz” uyarısını yapmış.

Paperblog kendisini blog aleminden kaliteli makaleler bulmaya yardım eden bir site olarak tanıtırken, sitenin mizahtan bilime kadar çeşitli alanlarda yayınlar yaptığı görülebiliyor. Paperblog sitesinde yayınlanan mizah içerikli diğer haberlere de buradan ulaşabilirsiniz.

satire paperblog

Samsung’un tazminatı 5 centlerle ödemesi çok daha masraflı

Işıl Arıcan, 2012’de Yalansavar’da yazdığı yazıda iddiayı ele almış ve 1 milyar doları 5 centle ödemenin şirkete daha fazla masrafa neden olacağını belirtmişti. Yazıda, 1 milyar dolar gibi bir meblağı 5 cent olarak ödemek akla yatkın mıdır diye sorulmuş ve bu tür bir ödeme yapmak için 4 bin adet kamyona ihtiyaç olduğu belirtilmişti:

  • 1 Dolar, 100 cent değerindedir, yani 1 Dolarlık ödeme yapmak için 20 adet 5 cente ihtiyaç var. Bu durumda 1 milyar doları 5 cent olarak ödemek için 20 milyar adet 5 cente ihtiyaç var.
  • 20 milyar cent bulmak çok da kolay değildir.
  • 5 cent 5 gramdır. 20 milyar adet cent, (5 gr x 20.000.000.000) 100.000.000.000 gr, ya da 100.000 ton eder.
  • Apple genel merkezi California eyaletinde bulunuyor. California yasalarına göre, bir kamyonun taşıyacağı maksimum yük miktarı aks sayısı ile değişmekle birlikte 32.000 ile 46.000 pound arasındadır. Ortalamasını alalım, 40.000 pound diyelim ki bu da yaklaşık 25 ton eder.
  • 1 milyar doları cent olarak taşımak için Samsung’a 4 bin adet kamyon gereklidir.
  • 4 bin kamyonun kat edeceği yol, yakacağı benzin gibi hesaplara girmiyorum artık…onu da size hesaplayın. Hesap yaparken Samsung firmasının Güney Kore’de olduğunu, Apple genel merkezinin de ABD ‘nin Kaliforniya eyaletinde olduğunu da dikkate alabilirsiniz.

Snopes isimli doğrulama sitesinin 2012 yılında yayınladığı ve 2017 yılında güncellediği analize buradan ulaşmak mümkün.