Samsung bataryasındaki çip ile telefonların dinlendiği iddiası

Samsung bataryasındaki çip ile telefonların dinlendiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

“Dinleyici” olduğu iddia edilen parça Near Field Communication.

Parçanın fonksiyonu ise yakın mesafeden veri transferi sağlamak.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada son dönemde yeniden yaygınlaşan bir videoda, Samsung telefonların bataryalarında bir dinleme sistemi olduğu iddia edildi. Videoda telefonun bataryasının etrafındaki bantı söken kişi, uluslararası devletlerin telefon sahiplerini bu çiple dinlediğini öne sürüyor. Aynı iddia geçtiğimiz yıllarda farklı hesaplarda da dolaşıma sokulmuş ve tartışma konusu olmuştu. Paylaşılan videoda Samsung telefonun bataryasından kağıt inceliğinde bir çip söküldüğü görülüyor ve bu parçanın bir dinleme cihazı olduğu iddia ediliyor. Bu iddiaya Türkiye dışında da rastlamak mümkün. Bir soru cevap sitesi olan Quora’da da, 2015’te “Neden Samsung telefonların bataryalarında kağıt gibi siyah bir çip var, casusluk mu yapıyorlar?” sorusuna ulaşmak mümkün. Aynı iddia farklı bir video ile 2015’te de paylaşılmıştı. Bu videoda da bataryadan sökülen bir parçanın dinleme cihazı olduğu iddia ediliyordu.

samsung batarya iddia foto min 1024x583

İddia doğru değil. “Dinleyici” olduğu iddia edilen parça, kısa adı NFC olan Near Field Communication. Esas fonksiyonu ise, yakın mesafeden veri transferi sağlamak.

NFC veri transfer etmeye yarayan bir sistem

NFC sistemi ile dinleme yapıldığı iddialarının ortaya çıktığı 2015 yılında Samsung’un yaptığı bir açıklamaya ulaşmak mümkün. Resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada firma, NFC teknolojisinin ancak 10 santimetre ve altında aktive olduğunu belirtiyor.

samsung nfc aciklama min 1024x612

Keza, Quora’daki soruya verilen cevaplarda da, telefondaki NFC özelliğinin batarya üzerinde belirtildiği bir görsele rastlamak mümkün. Görsel Google’da aratıldığında, birçok farklı model Samsung mobil cihazın bataryalarında bu ibarenin yer aldığını anlamak mümkün.

samsung nfc pil foto min

NFC teknolojisi nedir?

NFC, yani Near Field Communication teknolojisinin ortaya çıkışı, II. Dünya Savaşı’na dayanıyor. Ancak teknoloji bugün bildiğimiz halini 2002 yılında Sony ve Philips’in çabalarıyla almış. NFC’nin temel mantığı, günlük yaşamımızda sıkça kullandığımız Bluetooth ve Wi-Fi teknolojileriyle benzer. Bu teknoloji sayesinde, akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve akıllı cihazlar arasında yakın mesafeden veri transferi sağlanabiliyor. Günümüzde daha çok mobil ödemelerde karşılaştığımız NFC’yi, yakın mesafedeki cihazlara telefon numarası, fotoğraf veya konum göndermek için de kullanıyoruz. NFC teknolojisi maksimum 10 santimetre uzaklıktaki verileri okuyup yazabiliyor. Günümüzde NFC teknolojisi Apple, Samsung, Google, Sony ve birçok başka markanın akıllı cihazlarında aktif olarak kullanılabilir vaziyette. 

NFC antenini kullanarak dinleme yapmak mümkün mü?

Telekomünikasyon ve bilişim sektöründe çalışan uzmanlar NFC anteninin dinleme için kullanılmasının teoride veya pratikte mümkün olmadığını söylüyor. Ancak yakın mesafeden gerçekleştirilecek veri hırsızlıklarına karşı güvenlik açıkları olabileceğini de teslim ediyorlar. Teyit olarak bilgi aldığımız telekomünikasyon uzmanı ve bilgisayar bilimcisi Osman Kiraz’a göre, bir uygulama ya da yazılım yardımıyla bu teknolojiye sahip cihazlardan veri çalınma ihtimalinin olmadığını söylemek bilimsel olarak doğru değil. Ancak NFC teknolojisine sahip cihazlar birbiriyle sadece yakın mesafeden veri alışverişi yapabildiği için, bir güvenlik açığı varsa bile veri hırsızlığı cihazın en fazla 5-10 santimetre uzağındayken gerçekleşebilir. Kiraz’a göre böyle bir durumda da herhangi bir telefon üreticisi dinleme yapmak ya da veri çalmaktan sorumlu tutulamaz. NFC anteninin patent sahibi ise, güvenlik açığı nedeniyle bilgilerin çalınmasından dolaylı sorumlu tutulabilir.

İddiaların ortaya atıldığı 2015 yılında Android Central’da da konuyla ilgili bir yazı yer aldı. Yazıda pile bağlı olan NFC çipinin çıkarılmasının cihazın bataryasına zarar verebileceği uyarısı yapıldı. NFC teknolojisi ile ilgili güvenlik açısından tartışılan başlıkları incelediğimizde de dinleme üzerine içeriklerle karşılaşmak mümkün. Ancak bunun için bazı gerekli koşullar var. Dinleme yapmak isteyen kişi, öncelikle radyo frekansları toplayabilecek bir cihaza sahip olmalı. Bu da yeterli değil, cihaz sahibine yakın bir mesafede olunmalı ve arada duvar gibi fiziki engeller bulunmamalı. Ayrıca dinlenmek istenen kişinin telefonunda NFC servisinin de açık olması lazım. Yani videoda öne sürüldüğü gibi, operatörlerin, yabancı devletlerin ve şirketlerin sizi dinleme imkanı yok. Çünkü bu frekansları dinleyebilecek bir sistemi NFC menzili içindeki 10 santimetrelik uzaklığa kurmak gerekiyor. Yine de mobil ödeme ya da benzeri servisler nedeniyle kaygılanıyorsanız, telefonunuzun ayarlar bölümünden NFC’yi kapatabilirsiniz. Veri transferleriyle ilgili güvenlik sorunları için bir diğer çözüm ise düzenli yazılım güncellemeleri yapmak.

NFC ve bilgi güvenliği

NFC ve bilgi güvenliğiyle ilgili görüş aldığımız ağ ve güvenlik uzmanı Yiğit Uslu, mobil cihazların taşınabilirliği ve her an yanımızda olması nedeniyle en çok veri sağlayan ve kullanıcı kitlesine sahip cihazlar olduğunu hatırlatarak, güvenliği ve içeriğinin de dikkat çekici hale geldiğini belirtti. “NFC ve benzeri tartışmalara yaklaşırken birincil ilke, bilinçli kullanım” diyen Uslu, cihazdaki e-posta ayarlarından konum bilgisine, en temel güvenlik ayarlarının sürekli kontrol edilmesinin öncelikli olduğunu söylüyor. Uslu, hesaplara erişen kamera ve mikrofon uygulamalarının gözden geçirilmesinin önemini de vurguluyor.

Sonuç olarak Samsung marka telefonların bataryalarında yer alan bir çip ile dinleme yapıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bataryanın üzerinde bulunan aygıt, NFC adlı teknoloji modülünün bir parçası. NFC teknolojisi ile dinlemenin sadece aşırı yakın mesafede bir radyo frekans alıcı cihaz ile ve arada duvar olmadığı zaman yapılabildiği söylenebilir. Üretici firmalar ve bilgi güvenlik uzmanları ise bunun çok da mümkün olmadığını vurguluyor. NFC teknolojisinin ise dinleme dışında başka güvenlik açıkları olduğu belirtiliyor. Bunun için de telefon ayarlarından NFC başlığının kontrol edilmesi ve güvenlik yamalarının sürekli güncel tutulması öneriliyor. Paylaşımdaki iddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “çarpıtma”ya örnek gösterilebilir.