Samsun'da anıta saldıranın CHP İl Başkan Yardımcısı Devrim Çağrı olduğu iddiası

Samsun'da anıta saldıranın CHP İl Başkan Yardımcısı Devrim Çağrı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Resmi kaynaklar tutuklanan kişilerden herhangi birinin adı Devrim Çağrı olduğunu açıklamadı.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgide de Devrim Çağrı ismine rastlanmıyor.

Tutuklanan kişilerin isimlerinin baş harfleri B.F. ve C.F. olarak paylaşılmış.

CHP Samsun il yönetiminde Devrim Çağrı isminde birine rastlanmıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

3 Şubat 2022 tarihinde iki kişi Samsun’da bulunan Onur anıtına halat bağlayarak yıkmaya çalıştı. Saldırı girişimine çok sayıda tepki gösterildi, anıt etrafında nöbet tutuldu.

Sosyal medyada ise Samsun’da anıta saldıran kişinin Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkan Yardımcısı Devrim Çağrı olduğu iddia edildi.

samsun onur aniti saldirganlar devrim chp

İlk olarak sosyal medyada bu iddianın nasıl yayıldığına bakmak için Tweetdeck üzerinden ilk paylaşımı arıyoruz. Bulduğumuz sonuçlarda ilk paylaşımın gece saatlerinde yapıldığı anlaşılıyor.

Gazeteci Cem Küçük’ün paylaşımına yanıt olarak yazılan tweette, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yakalanan şahsın CHP Samsun teşkilat başkan yardımcısı Devrim Çağrı olduğunu söylediği iddia edilmiş.

devrim cagri ilk paylasim twitter

Resmi kaynaklar tutuklananların ismini açıklamadı

Öncelikle konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasına rastlanmıyor. Resmi kaynaklardan yapılan diğer açıklamalarda da saldırıyı gerçekleştiren kişinin adının Devrim Çağrı olduğu bilgisi paylaşılmadı.

Anıta yapılan saldırı sonrası 3 Şubat tarihinde Samsun Valiliği resmi Twitter hesabından saldıranların iki kişi olduğunu ve kısa sürede yakalandığını açıklamıştı. Samsun Valisi Zülkif Dağlı da aynı açıklamayı alıntılayarak “saldırıyı gerçekleştirenlerin sorgulamalarının” devam ettiği bilgisini paylaşmıştı.

samsun valiligi anit aciklama

İçişleri Bakanlığı kaynaklarından sözcü İsmail Çataklı konuyla ilgili açıklama yaptı. Çataklı, yakalanan iki kişinin çok fazla suç kaydı olduğunu aktardı. Çataklı da isim vermedi. 

Emniyet kaynaklarına dayandırılan haberlerde de saldırganların isimleri belirtilmedi. Çıkardıkları mahkemece tutuklanan kişilerin B.F. ve C.F. isimli iki akraba olduğu aktarılmış. Bu baş harfleri de Devrim Çağrı ismiyle tutmuyor. Yani saldırganlardan herhangi birinin isminin Devrim Çağrı değil.

CHP’de il başkanlığında bu isimde biri yok

CHP Samsun il başkanlığı sitesinde yöneticilerin isimlerinin yer aldığı kısımda da Devrim Çağrı isminde birinin olmadığı görülüyor. Yöneticiler arasında saldırganların baş harfleriyle uyumlu herhangi birine rastlanmıyor.

chp samsun yonetimi

Arama motorlarında da. Devrim Çağrı ismini aradığımızda ilgili bir sonuçla karşılaşmıyoruz. Google’da site:chpsamsun.org.tr “Devrim Çağrı” yöntemiyle aradığımızda da herhangi bir sonuç çıkmıyor

Teyit konuyu sormak için CHP yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Seyit Torun’a da ulaşmaya çalıştı ancak henüz yanıt alamadı.