Salvador Dali için İstanbul’da lokma döküldüğü iddiası

Salvador Dali için İstanbul’da lokma döküldüğü iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Sözcü, T24, Onedio, Gerçek Gündem, gibi internet siteleri tarafından yapılan haberlerde, İspanyol sanatçı Salvador Dali için İstanbul’da “lokma” döküleceği iddia edildi. Haberde lokmaların, Kadıköy Sahrayıcedit’te yaşayan bir grup sanatsever tarafından Dali’nin 30. ölüm yıl dönümü için döküleceği de belirtildi.

Dali için lokma döküleceği iddiası ekşi sözlük’te de tartışıldı. Buna ek olarak haberde bahsi geçen “bir grup sanatsever” gibi belirsiz ifadelerin olması ve olaya dair fotoğrafların bulunmaması haberin gerçek olamayacağına dair şüpheleri arttırdı. 

salvador dali lokma

İspanyol sanatçı Salvador Dali için İstanbul Sahrayıcedit’te lokma tatlısı döküldüğü iddiası doğru. Dali’nin, 30. ölüm yıl dönümü için dağıtılan lokma tatlısı Kroppa isimli bir dijital ajans tarafından organize edilmiş.

Etkinlik Kroppa isimli ajans tarafından düzenlendi

teyit.org söz konusu etkinliği düzenleyen Kroppa isimli ajansa ulaştı. Ajans başkanı Barış Önal, etkinliğin kendileri tarafından düzenlendiğini ve amaçlarının Dali’nin 30. ölüm yıl dönümünü hatırlamak olduğunu ifade etti.

Buna ek olarak teyit.org, Sahrayıcedit’te düzenlenen organizasyon sırasında çekilen fotoğraflara da ulaştı.

dali lokma 1024x768

salvador dali lokma 1024x576

lokma salvador dali 1024x576

Fotoğraflar incelendiğinde etkinliğe katılanların ellerindeki lokma tatlıları görülebiliyor. Buna ek olarak küçük bir çocuğun elindeki Dali fotoğrafı da dikkat çekiyor. Ayrıca lokma tatlısını hazırlayan seyyar “Hayır Lokması” aracının önündeki dijital tabelada “Salvador Dali Ruhuna” yazdığı görülebiliyor.

Kroppa isimli ajansın Instagram’da paylaştığı bir hikayede de etkinlikten görüntülere ulaşılabiliyor.

Sürrealizm akımının öncülerinden sanatçı Salvador Dali, 1989 yılında İspanya’da hayatını kaybetmişti. Daha önce İzmir'de bir vatandaş 2018'de hayatını kaybeden fizikçi Stephen Hawking için lokma döktürmüştü