Sakarya'da kuşların 5G sebebiyle öldüğü iddiası

Sakarya'da kuşların 5G sebebiyle öldüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Kuşların araç çarpması sebebiyle öldüğü düşünülüyor.

Türkiye’de henüz 5G kullanılmıyor.

Bölge 5G denemelerinin yapıldığı şehirler arasında değil.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sakarya D-100 karayolu üzerinde bazıları sersemlemiş, bazıları ölü bulunan sığırcıklara ilişkin görüntüler, sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, kuşların ölümüne 5G çalışmalarının sebep olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Kullanıcılar 5G baz istasyonlarının yaydığı radyasyonun daha önce de kuş ölümlerine sebep olduğunu hatırlatan onlarca yorum yaptı. 

iddia paylasim

Videoda da duyulduğu üzere, olay Sakarya’nın Hendek ilçesi, D-100 karayolu, İkinci Organize Sanayi Bölgesi girişi yakınlarında yaşanmış. Tersine görsel arama yöntemiyle videodaki kişinin bu görüntüleri kendi YouTube hesabından 19 Kasım 2020’de paylaştığı görülebiliyor. Konu haberlere de yansımış. Kuşların ölüm sebebinin bilinmediği, Hendek İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinin konuyu araştırdığı belirtilmiş.

Kuşların ölüm sebebi 5G değil

Teyit konuyla ilgili bilgi almak için Hendek İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne ulaştı. Yetkililer “Yapılan incelemeler ve nekropsi (hayvanlara yapılan otopsi) sonucunda kuşlarda herhangi bir zehirlenme, hastalık, salgın bulgusuna rastlanmadı. İçinde bulunduğumuz mevsimler sığırcık kuşlarının göç dönemleri, gece veya sabaha karşı dinlenmek için alçaldıkları anlarda, tır benzeri büyük bir aracın çarpması sonucu ölmüş olmaları yüksek ihtimal, tüm kuşların yolun tek yönünde ölmüş olması da bu ihtimali destekliyor” dedi. 5G ile ilgili herhangi bir şüpheden bahsedilmedi. 

Sığırcık sürülerinin alçaldıkları ya da yola kondukları anlarda sürücülere zor anlar yaşattığı benzer görüntüler, daha önce de kayıt altına alınmıştı. 


Türkiye’de henüz 5G kullanılmıyor

Beşinci nesil mobil telekomünikasyon hizmeti 5G, henüz Türkiye’de kullanıcıların hizmetine açılmış durumda değil. 5G istasyonlarının görülebildiği Ookla Map’e göre, Türkiye’de aktif bir 5G ağı bulunmuyor.

Nperf isimli, 3G, 4G ve 5G gibi mobil ağ sağlayıcılarının kapsama alanlarının kontrol edilebildiği internet sitesindeki haritada morla gösterilen yerler, 5G sağlayıcılarının bulunduğu noktalar. Bu haritalarda da görüldüğü üzere Türkiye’de aktif 5G istasyonu bulunmuyor. 

tr 5g harita

Türkiye’de mobil haberleşme sistemlerini araştırma, tasarım, geliştirme ve mühendislik alanında faaliyet gösteren ULAK Haberleşme Genel Müdürü Metin Balcı, 2018 yılında TÜBİTAK projesi kapsamında Aselsan ve Turkcell ile birlikte başladıkları 5G baz istasyonu çalışmalarına farklı ortaklıklar ve çeşitli projelerle devam edildiğini belirtmişti. Balcı, tarih konusunda “Çalışmalarımızın 2020’de çeşitli aşamalarda test ve gösterimi yapıldıktan sonra 2021’de saha testlerinin gerçekleştirilmesini ve 2022’de operatörlerimizin kullanımına sunulmasını hedefliyoruz.demişti. Eski Ulaştırma ve Altyapı bakanı Mehmet Cahit Turhan da Türkiye’de 5G’nin kullanılacağı ilk adreslerden birinin İstanbul Havalimanı olacağı bilgisini vermişti.


Sakarya 5G denemeleri yapılan bölgeler arasında yer almıyor

Türkiye’de henüz 5G’ye geçilmedi, ancak denemeleri yapılıyor. Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda da görüntülerdeki kuşların ölümüne bu denemelerin sebep olduğu iddia edilmiş. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sitesi üzerinden denemelerin yapıldığı şehirler ve deneme yapma izni olan şirketleri gösteren listeye ulaşmak mümkün. Deneme yapılan şehirler arasında Sakarya yok

Dünya Sağlık Örgütü, yüksek hızda internet sağlamak amacıyla hayata geçirilen 5G ile ilgili yapılan araştırmaların sonucunda, kablosuz teknolojilere maruz kalmanın genel sağlık üzerinde iddia edildiği gibi olumsuz bir etkisinin gözlemlenmediğini belirtiyor. 5G teknolojisi radyo dalgalarını kullanıyor ve radyo dalgaları iyonlaştırıcı özellik taşımıyor. Yani DNA’da bozulmalara neden olmuyor. 

5G ve kuş ölümleri arasında bir bağlantı olduğu iddiası yeni değil. Daha önce de dünyanın farklı noktalarındaki kuş ölümleri 5G ile ilişkilendirildi. Ancak bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve 5G teknolojisinin canlılar üzerinde iddia edildiği gibi bir etkisi olmadığı biliniyor.