Sağlık çalışanları grevde olduğundan acilde hasta bakılmadığı iddiası

Sağlık çalışanları grevde olduğundan acilde hasta bakılmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video acilde değil poliklinikte çekilmiş.

Acil servisler iş bırakma protestoları dahil kesintisiz çalışıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sağlık çalışanları, hekimlere yönelik maaş artışının ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık çalışanlarına uygulanması talebiyle ​​Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası​​ (SES) önderliğinde 6 Aralık 2021’de bir günlüğüne iş bıraktı.

Neler Oluyor Hayatta programında sunucu Hakan Ural, Kocaeli Devlet Hastanesi’nde iş bırakma sırasında acile gelen hastalara bakılmadığını iddia etti.

Ural'ın iddiası, sağlık çalışanlarına dönük şiddet eylemlerinin gündemde olduğu bir döneme denk gelmişti; olası saldırıları meşru kılabileceği için de önemliydi.


Video acilde değil polikinlikte çekilmiş

Teyit, konuyla ilgili bilgi almak için ​​Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası​​ (SES) Kocaeli Eş Başkanı Murat Harata ile görüştü. Murat Harata, iş bırakma sırasında acil serviste rutin hizmetlerin devam ettiğini belirtti. Kocaeli Devlet Hastanesi yönetimiyle görüştüğünü söyleyen Harata, acil serviste hasta bakılmadığı yönünde bir şikayet gelmediğini de ekledi.

Murat Harata, videonun acilde değil Kocaeli Devlet Hastanesi polikinliklerinde çekildiğini söyledi. İş bırakma sırasında polikinliklerde hasta bakılmaması olağan.

Teyit’in ulaştığı Kocaeli Devlet Hastanesi yetkilileri ,görüntülerin çekildiği yerin acil değil poliklinik olduğunu güvenlik kameralarından teyit ettiklerini söyledi. Yetkililer, grev sırasında acil hizmetlerin devam ettiğini belirtti ve acilde bir aksama olduğuna dair bir şikayet iletilmediğini ekledi.

İş bırakmalarda acil serviste hizmet devam ediyor

Acil servisler hiçbir koşulda kapanmıyor. Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre acil sağlık hizmetleri, ülke genelinde kesintisiz olarak sunulmak zorunda.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İş Bırakma Eylemi Bildirgesi’nde de iş bırakma sırasında acil servise gelen hastaların bakımının aksatılmayacağı yazıyor. 

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, bir günlük iş bırakma eyleminin acil hizmetler ve acil ameliyatlar dışında olduğunu söyledi. TTB de, 15 Aralık 2021’de gerçekleşecek grevin acil hizmetleri kapsamadığını belirtti.

Daha önceki iş bırakmalarda da acil sağlık hizmetlerinin devam edeceği not edilmişti.

Yalnız Türkiye’de değil, dünyanın birçok yerinde sağlık çalışanları iş bırakmaları acil servisler dışında gerçekleştiriyor.

Ankara Tabip Odası da, Ural’ın acile gelen hastaya bakılmadığı iddiasını yalanladı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) bir açıklama yayınlayarak yasal işlem başlatacaklarını belirtti.

Ural ise Instagram hesabından yaptığı açıklamada “Her söylemimden cımbızla çekip çarpıtıp en iyi yaptıkları şey olan kışkırtma ve sosyal medya üzerinden algı yaratma olanlar yine iş başında! Görüşüm bu ama teşbihlerimden dolayı bir sağlıkçımızı dahi üzüp kırdıysam özür dilerim tabi ki” dedi.

Hakan Ural'ın açıklamasına 13 Aralık 2021 itibariyle ulaşılamıyor.

Güncelleme: 14/12/2021

Kocaeli Devlet Hastanesi'nden gelen yanıt eklendi.