Safiye İnci'ye ait olduğu iddia edilen fotoğraflar

Safiye İnci'ye ait olduğu iddia edilen fotoğraflar

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kişi Tuğçe Maden isimli bir model.

Fotoğrafın ilk olarak Tuğçe Maden tarafından Instagram’da 11 Ekim 2017’de paylaşıldığını görmek mümkün.

Paylaşılan diğer fotoğraflar tutuklanan ODTÜ'lü öğrenci Ö.K'ya ait.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e ihbar olarak gönderilen fotoğraftaki kişinin, Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci’yi gösterdiği iddia edildi.

Ak Sakallı isimli sayfa tarafından, Safiye İnci’nin ODTÜlü olduğu belirtilerek 21 Temmuz 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraf, yaklaşık 10 bin kullanıcı tarafından paylaşıldı ve 7 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

Benzer şekilde Türkiye Gönüllüleri isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel 2 bin kez paylaşıldı.

safiye ince 1024x494

Fotoğraftaki kişi Safiye İnci değil Tuğçe Maden isimli bir model

Ancak fotoğrafın, Atatürk’e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci’nin gerçekteki halini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki kişi Tuğçe Maden isimli bir model.

Safiye İnci’nin gerçekteki hali olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğrafın ilk olarak Tuğçe Maden tarafından fotoğraf paylaşım platformu Instagram’da 11 Ekim 2017’de paylaşıldığını görmek mümkün.

tugce maden safiye inci

tugce maden

Söz konusu fotoğrafın, Safiye İnci’ye ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılmasının ardından, Tuğçe Maden’in fotoğraftaki kişinin kendisi olduğunu ve olayla ilgisinin bulunmadığını belirttiği bir tweetine de ulaşılabiliyor. Ayrıca, Maden’in Instagram’da paylaştığı ve hesabına sabitlediği gönderiminde söz konusu fotoğrafın kendisine ait olduğunu belirttiği de görülebiliyor.

melih gokcek safiye ince

Fotoğraf, Ankara Belediyesi eski Başkanı İ. Melih Gökçek tarafından da Safiye İnce’ye ait olduğu iddiasıyla paylaşıldı. Bunun üzerine Twitter’dan Melih Gökçek’e yanıt veren Maden söz konusu fotoğrafın kendisine ait olduğunu belirtti. Gökçek ise daha sonra tweetinikaldırdı.

Paylaşılan diğer fotoğraflar tutuklanan ODTÜ'lü öğrenci Ö.K'ya ait

Buna ek olarak sosyal medyada Safiye İnci’yi gösterdiği iddiasıyla bir fotoğraf daha dolaşımagirdi. Paylaşılan fotoğraftaki kişinin Safiye İnci olduğu, İnci’nin aslında ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” isimli pankartı taşıyan öğrenci olduğu iddia edildi.

ozge kayaaslan

Ancak, Safiye İnci’nin ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” isimli karikatürü taşıyan kişi olduğu iddiası da doğru değil.

Fotoğraftaki kişi ODTÜ mezuniyet töreninde açılan bir pankart yüzünden tutuklanan Ö.K. Söz konusu fotoğrafın, Ö.K’nın Facebook hesabından 31 Temmuz 2013’de paylaşıldığı görülebiliyor. Ayrıca, Ö.K’nın söz konusu fotoğrafın düzenlenmiş halini 28 Haziran 2015’te tekrar paylaştığı fark edilebiliyor.

\"\"

Ö.K 2018 ODTÜ mezuniyet töreninde “Tayyipler Alemi” isimli karikatür yüzünden Cumhurbaşkanına hakaret suçundan tutuklanan 4 kişiden birisiydi.

Safiye İnci Anıtkabir’de çektiği bir video yüzünden tutuklanmıştı

Safiye İnci, Anıtkabir ziyareti sırasında çektiği bir videoda tartışılan ifadelerde bulunmuş ve gelen tepkiler üzerine önce gözaltına alınıp daha sonra Atatürk’e hakaret suçundan çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Güncelleme: 24/07/2018

Ö.K'nın avukatının isteği üzerine açık olarak belirtilen isim kısaltılmıştır.