Şafak Sezer’in de yer aldığı protesto görüntüsünün güncel olduğu iddiası

Şafak Sezer’in de yer aldığı protesto görüntüsünün güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2013 yılında internete yüklenmiş.

Kalabalıktakiler maske takmıyor ve pek çok kişi yazlık giysilerle.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında yayılan, hükümet istifa sloganının seçilebildiği ve oyuncu Şafak Sezer’in de yer aldığı görüntülerin güncel olduğu iddia edildi. 

safak sezer videosu guncel degil

Video 2013 yılından

 

Görüntüleri kilit kelimelerle ve tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, Şafak Sezer’in de göründüğü 13 Ağustos 2013 tarihli bir videoya ulaşıyoruz. Göstericilerin hükümet istifa sloganları attığı duyuluyor. 

safak sezer videosu 2013


Kalabalıktakiler maske takmıyor 

Görüntülerdeki kalabalıktan kimsenin maske takmadığı görülebiliyor. Bu, videonun pandeminden önce çekildiğine dair önemli bir ipucu. 

Bir başka kanıt ise etraftaki pek çok kişinin yazlık giysiler giymiş olması. Oysa videonun çekildiği iddia edilen 24 Kasım 2021'de Beşiktaş’ta hava yağmurluydu

Video Beşiktaş Bulvarı’nda kaydedilmiş

Videonun çekidiği yer ise İstanbul Beşiktaş Bulvarı kenarı. Bunu bulvar üzerindeki ışıkların konumunu karşılaştırarak söylemek mümkün. Google Haritalar üzerinden kontrol ettiğimizde videoda arka planda yer alan ışık ve tabelalarla, bulvar üzerinde günümüzde yer alan ışık ve tabelaların aynı olduğunu görüyoruz. 

Güncel protestolar ise İstanbul’da ağırlıkla Kurtuluş ve Kadıköy’de, Ankara’da ise Esat ve Tunalı Hilmi Caddesi civarlarında yapıldı, Beşiktaş’ta yakın zamanda böyle bir protesto olmadı. 

safak sezer videosu bulvar 1

safak sezer videosu bulvar 2

Türk Lirası’nın büyük oranda değer kaybetmesi ve artan enflasyonun tüketici fiyatlarına yansıması nedeniyle yakın zamanda özellikle İstanbul ve Ankara’da çeşitli protestolar düzenlenmişti.