Saddam Hüseyin'e hizmet eden garsonun Putin olduğu iddiası

Saddam Hüseyin'e hizmet eden garsonun Putin olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Getty Images isimli stok fotoğraf sitesinde de yer alan fotoğrafın 3 Mart 1975 yılında Fransa’da çekildiği görülebiliyor.

Fotoğraf dönemin Irak devlet başkanı yardımcısı Saddam Hüseyin, Matignon Hoteli’nde Fransa eski Başbakanı Jacques Chirac’la yemek yerken çekilmiş.

Putin 1975’te üniversiteden yeni mezun olmuştu.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan, Haber365, Haber şah ve Güneş Gazetesi gibi haber sitelerine de konu olan bir fotoğrafta Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in KGB ajanıyken garson olarak eski devrik lider Saddam Hüseyin’e hizmet ettiği iddia edildi. İddia, Twitter’da “Sıradışı 1 Bilgi” isimli hesap tarafından paylaşıldı ve bin 300’den fazla beğeni aldı. Ayrıca Instagram’da da “Deep Web Türkiye” isimli hesap tarafından paylaşılan fotoğraf 16 binden fazla beğeni aldı.

putin saddam garson iddia

Ancak, fotoğrafın Rusya devlet başkanı Putin’in KGB ajanıyken Saddam Hüseyin’e garsonluk yaptığını gösterdiği iddiası doğru değil.

Getty Images isimli stok fotoğraf sitesinde de yer alan fotoğrafın 3 Mart 1975 yılında Fransa’da çekildiği görülebiliyor. Aynı ana ait bir başka fotoğrafta dönemin Irak devlet başkanı yardımcısı Saddam Hüseyin’in, Matignon Hoteli’nde Fransa eski Başbakanı Jacques Chirac’la yemek yediği fark ediliyor.

putin garson

saddam huseyin yemek 1024x679

Putin 1975’te üniversiteden yeni mezun olmuştu

İki fotoğraf incelendiğinde ise durum daha anlaşılır hale geliyor. İlk fotoğrafta Putin olduğu iddiasıyla Saddam Hüseyin’e hizmet eden garsonun sağ elindeki eldivenle bir kase tuttuğu diğer eliyle ise Saddam Hüseyin’in alması için bir yemek taşıdığı görülebilir. Getty Images isimli sitede yer alan fotoğraf ise yemek servisinin başladığı ve garsonun elindekilerle beraber odaya girdiği anı gösteriyor. Ayakta ve yüzü net olarak görünen garsonun Putin olmadığı görülebilir.

Leningrad Üniversitesi’nden 1975 yılında henüz mezun olan Putin’in, 1990’lı yıllara kadar KGB’nin Doğu Almanya masasında çalıştığı biliniyor. Bu durum da iddiayı zayıflatan ayrı bir argüman olarak göze çarpıyor.

vladimir putin 1970s 767x10241970’lerde çekilmiş bir fotoğrafta Putin’in gençliği.