Saadet Partisi milletvekili adayı seçmenleri ikna etmek için denize mi girdi?

Saadet Partisi milletvekili adayı seçmenleri ikna etmek için denize mi girdi?

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Saadet Partisi’nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanmakta olan bir video sırasında çekilmiş.

Çalışmanın sonunda yayımlanan video izlendiğinde görüntüdeki takım elbiseyle denize giren kişinin Saadet Partili Veysel İlhan olduğu anlaşılıyor.

Karşısındaki kişilerinse denizde yüzen vatandaşlar değil, kamera çekimini yapan ekip olduğu fark ediliyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir biçimde paylaşılan iddiaya göre Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç takım elbiseyle denize girip seçmeni ikna etmeye çalıştı. İddia yalnızca bir Twitter hesabında 4 bin 300’den fazla beğeni alırken 900’e yakın kullanıcı tarafından retweet edildi.

iddia tweeti

DHA, Hürriyet, CNN Türk, Mynet ve İnternet Haber gibi internet sitelerinde de iddiaya yer verildi. Konuya ilişkin haberlerde denize giren kişinin Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç olduğu iddia edilirken Bilgiç’in yüzenlerden oy istediği belirtildi.

Fotoğraf seçim kampanyası için hazırlanmakta olan bir video sırasında çekilmiş

Fotoğraf ilk olarak Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç tarafından Twitter üzerinden paylaşılmış olsa da kısa bir süre sonra görüntülerdeki ismin kendisi olmadığı anlaşılıyor.

Bilgiç, Twitter’dan yaptığı paylaşımında fotoğrafa ek olarak yazdığı mesajda “Yönetmen: Muammer Bilgiç” şeklinde bir ibareye yer veriyor ve “Oyuncular” kısmında birkaç isme değiniyor.

saadet secım

Fotoğrafın, Saadet Partisi’nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanmakta olan bir video esnasında çekilmiş olduğu ve fotoğrafta takım elbisesiyle denize giren ismin Saadet Partili Veysel İlhan olduğu İlhan'ın Facebook hesabında paylaştığı görüntülerden anlaşılabiliyor. Görüntülerde İlhan’ın karşısındakilerin ise haber sitelerinde iddia edildiği gibi denizde yüzen vatandaşlar değil, videoyu hazırlayan ekipten isimler olduğu çıkarımını yapmak mümkün.

Veysel İlhan’ın Saadet Partisi Ordu milletvekili aday adayı olduğu, ancak YSK tarafından açıklanan kesin aday listelerinde kendisinin isminin yer almadığı görülüyor.

Özetle iddiaya konu olan fotoğrafın bir seçim kampanyası için hazırlanmakta olan bir video sırasında çekilmiş olduğunu söylemek mümkün. Bu bağlamda takım elbiseyle denize giren kişinin denizde yüzmekte olan seçmenleri ikna etmek için orada olduğu doğru değil. İddiaya konu olan ve takım elbiseyle denize giren isim ise Saadet Partili Veysel İlhan. Karşısındaki kişilerinse videoyu hazırlayan ekipten olduğu fark ediliyor.

Buna ek olarak Saadet Partisi Ordu milletvekili adayı Muammer Bilgiç’in iddiaya konu olan görüntülerle bağlantılı olduğu düşünülebilecek bir başka videoyu da Facebook hesabı üzerinden paylaştığı görülüyor.

Güncelleme: 22/06/2018

Veysel İlhan'ın aday adayı olduğuna dair belge ve YSK'nın milletvekili listesi eklendi.