Rusya’nın çekildiği Açık Semalar Antlaşması’nın "chemtrails"i içerdiği iddiası

Rusya’nın çekildiği Açık Semalar Antlaşması’nın "chemtrails"i içerdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Rusya, Açık Semalar Antlaşması’ndan 18 Aralık 2021’de çekilmiş.

Açık Semalar Antlaşması, Avrupa’da barış ve güvenliğin sağlanması amacıyla taraflar arası imzalanmış açıklık ve şeffaflık temelli askeri bir antlaşma.

Açık Semalar Antlaşması taraf devletlerin birbirlerinin ülkesi üzerinde gözlem uçuşu yapmasını sağlıyor.

Antlaşma metninde chemtrails iddialarına uyan herhangi bir hüküm yok.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda Rusya’nın çekildiği Açık Semalar Antlaşması’nın chemtrailse müsaade eden bir antlaşma olduğu iddia edildi.

rusyanin chemtrails anlasmasindan cekildigi iddiasi

Açık Semalar Antlaşması’nın chemtrails ile bir ilgisi yok

Açık Semalar Antlaşması (ASA), Türkiye’nin de taraf olduğu ve 1992’de imzaya açılmış askeri bir antlaşma. 32 ülkenin taraf olduğu antlaşmanın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyelerinin yer aldığı coğrafyada açıklık ve şeffaflığa katkı sağlaması öngörülüyor. ASA, taraf ülkelerin birbirlerinin toprakları üzerinde gözlem uçuşu yapmalarına olanak sağlıyor. Bu amaçla kullanılacak uçakların silahtan arındırılmış olması ve antlaşmada belirtilen özel algılayıcılara sahip olması gerekiyor.

Antlaşma çerçevesinde Türkiye’nin yaptığı uçuşlar T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılıyor.

msb asa ucus

TBMM’nin sitesinde yer alan, antlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna ilişkin komisyon raporunun ekinde antlaşma metni yer alıyor. Metin incelendiğinde, chemtrails iddialarına uygun bir hükmün metinde yer almadığı görülüyor. Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde antlaşmanın Rusça versiyonuna da ulaşmak mümkün. Antlaşma metni tüm dillerde aynı olsa da Rusça metin içerisinde “chemtrails” ve “spreyleme” kelimelerini aramak mümkün. Çeviri programları aracılığıyla çevrildiklerinde Rusça karşılıklarının chemtrails için "химтрейлы" ve spreyleme için  "распыление" olduğu görülüyor. Rusça antlaşma metni içerisinde bu kelimeler aratıldığında ise bir sonuca ulaşılmıyor.

asa antlasma metinleri

Rusya antlaşmadan 2021 yılında çekilmiş

Antlaşmanın chemtrails ile bir ilgisi bulunmasa da Rusya’nın çekildiği doğru. ABD’nin 2020’de, Rusya’nın sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle antlaşmadan çekilmesinin ardından Rusya da ABD’nin çekilmesi sonrası oluşan durumu gerekçe göstererek 18 Aralık 2021’de resmi olarak sözleşmeden çekildiğini duyurmuş.

Diğer taraftan antlaşmanın taraf devletlerin birbirlerinin ülkelerinde gözlem uçuşu yapılmasına izin vermeleri bu uçakların chemtrails yapan uçaklar olduğu iddiasının öne sürülmesine yol açmış. Chemtrails, uçaklar kullanılarak kimyasal gazların tarım alanlarına zarar verme, iklimi kontrol etme gibi “gizemli” amaçlar doğrultusunda çevreye püskürtüldüğü iddiasına dayanan bir komplo teorisi. Hiçbir bilimsel veriye dayanmayan bu komplo teorisinin Türkiye’de de takipçileri var. Chemtrails’e dair çeşitli iddiaları daha önce de incelemiştik.