Rusya'da İslam'ın ikinci resmi din ilan edildiği iddiası

Rusya'da İslam'ın ikinci resmi din ilan edildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Rusya’da devletin resmi bir dini yok.

İddiaya dair güncel ya da eski bir habere rastlanmıyor.

Fotoğraf farklı bir olay sonrasında kaydedilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İslam dinini ülkenin ikinci resmi dini ilan etti. Putin ayrıca ülkedeki Müslümanlara uygulanan tüm ‘kısıtlamaları’ da kaldırdı.

putin islam 1

Rusya’nın resmi bir devlet dini yok

Ülkelerin, varsa, resmi dil ya da dinleri anayasalarında yazıyor. Rusya’nın anayasası incelendiğinde ülkede inançlar ve inanç özgürlüğü ile ilgili bilgilere rastlanabiliyor. Rus anayasasının 14. maddesinde ülke laik bir devlet olarak niteleniyor. Türkiye’dekine benzer şekilde ülkede resmi bir din yok. Madde ayrıca dini yapıların devletten ayrı ve yasa önünde eşit olduğunun da altını çiziyor.

Rusya’da yaygın olarak inanılan Hristiyanlık, İslam, Yahudilik ve Budizmgeleneksel inançlar” olarak tanımlanıyor. Resmi din olmasa da, Rus Ortodoks Kilisesi'nin ayrıcalıklı bir konumda olduğu biliniyor

Yani İslam’ın ikinci bir resmi din olarak ilan edilmesi için ülkenin halihazırda resmi bir dininin olması gerekirdi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi’de yer alan bir makaleye göre Rusya’da 4 binden fazla cami mevcut ve ülkedeki Müslümanlar birbirinden bağımsız üç dini idari yapı altında örgütlenebilir. Ayrıca Rusya’da Hristiyanlıktan sonra en büyük ikinci din de İslam. 

İnternette Rusça ve İngilizce yapılan aramalarda da böyle bir habere rastlanmıyor. 

Fotoğraf eski tarihli

Paylaşımda yer alan fotoğraf ise konuyla alakasız ve eski tarihli. 2012 tarihli fotoğraf Tataristan Müftüsü Ildus Faizov’un yaralı olarak kurtulduğu bombalı araç saldırıdan sonra kendisine verilen Cesaret Nişanı Töreni’nde kaydedilmiş

putin islam